Keď nemôžeme do múzea alebo galérie, poďme si skúsiť, aké by bolo stať sa súčasťou našich obľúbených obrazov,“ povedala si asi na začiatku holandská užívateľka Instagramu Anneloes Officier, ktorú život v karanténe už začal nudiť. Keď potom svoje reinterpretácie slávnych umeleckých diel vyvesila na svoju stránku Tussen Kunst & Quarantaine (čo v holandčine znamená „medzi umením a karanténou“), strhla sa lavína a fotografie vlastnoručne aj „vlastnotelne“ vytvorených dobre známych portrétov či scenérií zaplavili internet. 

Nastavené pravidlá tejto umeleckej výzvy, ktorej heslom je „Pre každého, kto je doma a potrebuje nejakú úľavu, podomácky vyrobené umenie“, sú jednoduché. Vyberiete si umelecké dielo, použijete približne tri veci zo svojej domácnosti, ktoré vám pomôžu dielo svojím vlastným originálnym spôsobom replikovať, a nazdieľate na sociálne siete. 

Naozaj celosvetovo virálnym sa projekt @tussenkunstenquarantaine stal, keď sa ho rozhodlo propagovať aj slávne Rijksmuseum. V súčasnosti tak má tento instagramový účet viac ako 249-tisíc sledujúcich a každý deň v jeho feede pribúda množstvo obrázkov pochádzajúcich z rôznych častí sveta, ktoré rozličným spôsobom parafrázujú ikonické diela histórie umenia. 

Zakladateľka účtu Anneloes Officier uvádza, že svoje príspevky jej zaslali už desiatky tisíc prispievateľov z ďalekej Ázie, Nórska, Kanady, Argentíny alebo USA. K výzve sa pridalo aj Múzeum Getty v Los Angeles a povzbudilo svojich fanúšikov, aby sa pokúsili pretvoriť umelecké diela, ktoré sa nachádzajú v ich vlastnej zbierke.

Výzvu sledujú a referujú o nej aj umelecké médiá. Redaktorka Artnet News Caroline Goldstein projekt opisuje takto: „Najlepšia časť tejto výzvy je, že je skutočne demokratická: nemusíte byť historikom umenia, aby ste ocenili fotografie, ktoré ľudia doma vytvorili. (Dokonca ste ani nemuseli byť nikdy predtým v múzeu.“ Najpodarenejšie pokusy predstavila čitateľom. 

Medzi najpopulárnejšie diela patria najmä portréty. Medzi nimi dominuje Vermeerovo Dievča s perlou, autoportréty Fridy Kahlo alebo Dáma s hranostajom od Leonarda da Vinci. Účastníci výzvy sa však nezľakli ani zložitosti detailov na obrazoch Gustava Klimta alebo dielach impresionistov.

Na súčasnú situáciu však reagujú aj samotní umelci. Obrázok Banksyho novej kúpeľne obletel svet (pozri https://www.jet.sk/news/view/hviezdy-tvoria-z-domu). Damien Hirst zase vytvoril dielo Butterfly Rainbow (Motýlia dúha) ako poctu zamestnancom National Health Services (NHS, Národných zdravotníckych služieb). Dielo je k dispozícii na voľné stiahnutie z Hirstovej webovej stránky. Niekoľko výtlačkov tohto diela v limitovanej edícii si bude možné aj kúpiť, pričom všetky príjmy z predaja budú smerované na podporu Národných zdravotníckych služieb.

Zdravotníkom vzdáva hold aj Shepard Fairey, umelec, ktorý stojí za kultovými plagátmi bývalého prezidenta Baracka Obamu z roku 2008. Ten teraz v spolupráci so spoločnosťou Adobe podporuje novú iniciatívu s názvom Honor Heroes. Projekt zahŕňa diela, ktoré zobrazujú pracovníkov v nemocniciach, obchodoch s potravinami, na poštách a ďalších aktuálne dôležitých službách. Fairey k projektu uviedol: „Inšpirovalo ma oslavovať tých, ktorí nehľadajú slávu, ale radšej slúžia ľudstvu, keď je to najviac potrebné.“

/data/MediaLibrary/articles/17250/fotka-1.jpg

/data/MediaLibrary/articles/17250/fotka-2.jpg

https://www.instagram.com/tussenkunstenquarantaine