Najnovší nález potvrdzuje, že ťažobná spoločnosť dobre určila lokalitu svojej bane, ktorá doteraz vyprodukovala niekoľko väčších kameňov. Lucare Diamond sa tak podarilo dokázať, že aj lokalita, ktorá predtým patrila už inej ťažobnej firme De Beers, dokáže priniesť pozitívne výsledky.

Najnovší kus má 472 karátov v surovom stave a ide o už tretí najväčší kameň z botswanskej bane Karowe. Surový diamant má „top light brown“ sfarbenie, čo znamená, že je svetlohnedý. To svedčí zároveň o jeho nižšej kvalite z hľadiska farebnosti.

Ako uviedla Eira Thomasová, generálna riaditeľka spoločnosti Lucara, baňa stále dokáže produkovať veľké kamene, a čo prekvapuje aj samotných ťažiarov, je, že mnohé veľké kusy sa pri produkcii lámu. Napriek tomu aj menšie úlomky sa dajú predávať oveľa drahšie. Najväčší kameň, aký Lucara vyťažila, bol viac ako tisícstokarátový diamant Lesedi La Rona, ktorý sa nakoniec predal za 53 miliónov dolárov. Menší, takmer štyristokarátový kus, ktorý sa odlomil, však nakoniec predali za 17,5 milióna dolárov. V roku 2016 Lucara predala svoj najdrahší hrubý kameň Constellation za 63 miliónov dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/13348/1000x-1.jpgzdroj: Bloomberg

„V roku 2018 sa ťažba v Karowe zamerala na úrodnú južnú oblasť bane, ktorá plodí veľké a kvalitné diamanty s váhou presahujúcou 10,8 karátu,“ uviedla Eira Thomasová. „Hnedé diamanty majú na svetových trhoch vo všeobecnosti značne nižšie hodnotu – zvyčajne štyri tisíc až sedem tisíc dolárov za karát. Lenže nezvyčajná veľkosť tohto diamantu znamená, že ho bude treba oceniť inak,“ dodala.

Ako ďalej povedala, niektorí výrobcovia sa môžu skutočne rozhodnúť zdôrazniť farbu jeho leštením, zatiaľ čo iní sa môžu pokúsiť zmeniť ju tepelným spracovaním. Doteraz v tomto roku spoločnosť Lucara našla 218 diamantov s vyše 10,8 karátu vrátane štyroch kameňov s viac ako 100 karátmi.