Kapsula New Shepard spoločnosti Blue Origin doteraz absolvovala viacero testovacích letov bez posádky. O dva a pol mesiaca poletí so šiestimi ľuďmi na palube do výšky 100 km, čo je medzinárodne uznaná hranica vesmíru. Je pomenovaná Kármánova hranica na počesť amerického astronóma maďarského pôvodu. „Doposiaľ prekonalo Kármánovu hranicu iba 569 ľudí. S našou raketou New Shepard to ideme zmeniť. A bude to dramatická zmena,“ povedala Ariane Cornell zo spoločnosti Blue Origin.

Dátum oznámenia termínu štartu si Jeff Bezos nezvolil náhodou. Pred 60 rokmi, 5. mája 1961, odštartoval na 15-minútový let do vesmíru prvý americký astronaut Alan Shepard. Na jeho počesť je pomenovaná aj kapsula New Shepard. Má výšku 18 metrov a priemer 4 metre a jej výhodou je možnosť opakovaného použitia, rovnako ako v prípade konkurencie od SpaceX.

Poslednú miestenku vydražia

Blue Origin má kozmodróm vo Van Horne na západe Texasu. Kapsulu vynesie nosná raketa do výšky 76 km. Tam sa oba stupne od seba oddelia. Raketa pristane naspäť na Zemi tak, ako vyštartovala – vertikálne. Kapsula bude zotrvačnosťou pokračovať ďalej, až do výšky viac ako 100 km. Potom začne klesať a pristane s pomocou troch padákov.

O pasažieroch zatiaľ nie je nič známe. Predpokladá sa, že piati z nich budú zamestnanci firmy Blue Origin. Ariane Cornell odmietla odpovedať na otázku, či medzi nimi bude aj Jeff Bezos. Šiesty cestujúci bude civilista, ktorý svoju miestenku získa v online aukcii.

Nie je známa ani cena, za ktorú chce Blue Origin v budúcnosti ponúkať letenky do vesmíru. Podľa BBC by sa táto suma mohla pohybovať okolo 200 000 dolárov.