Let rakety New Shepard spoločnosti Blue Origin sa uskutoční 20. júla. Jeff Bezos oznámil, že na palube bude aj so svojím bratom Markom a štyrmi ďalšími osobami. Jeden cestujúci vzíde z dražby, ktorá prebiehala na internete a zavŕši sa naživo v sobotu 12. júna. Spoločnosť dúfala, že aukcia vynesie 2 milióny dolárov, túto sumu sa však podarilo vysoko prekročiť už dávno. Svoje ponuky posielali tisícky ľudí z viac ako 100 krajín.

Predbehol Muska aj Bransona

Pre Blue Origin to bude prvý let s ľudskou posádkou, doteraz prebiehali len nepilotované testovacie lety. Z pätnástich bolo úspešných štrnásť, jedno opätovné pristátie sa nepodarilo. Jednostupňová raketa je vysoká 18 metrov a na suborbitálnu dráhu vynesie kapsulu so šesťčlennou posádkou, ktorá sa následne na padákoch vráti na Zem. Bezos sa tak stane prvým miliardárom, ktorý vo svojej rakete prekoná Kármánovu hranicu, ktorá je vo výške 100 km a považuje sa za hranicu medzi zemskou atmosférou a otvoreným vesmírom. Predbehne tak svojich konkurentov Elona Muska a Richarda Bransona, ktorí tiež budujú súkromné vesmírne spoločnosti. Branson sa chystá letieť v rakete svojej firmy Virgin Galactic tiež ešte v tomto roku. SpaceX Elona Muska vynáša náklady a astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu už pomerne pravidelne a sám vyjadril želanie letieť na Mars, no zatiaľ sa do kozmu nedostal.

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos je s odhadovaným majetkom v hodnote 186 miliárd dolárov najbohatším človekom planéty. Jeho mladší brat Mark v minulosti šéfoval reklamnej firme a je dobrovoľným hasičom.