Cieľom je pristáť na Mesiaci do roku 2024, teda v termíne, ktorý stanovil aj americký viceprezident Mike Pence. Bezos však priznal, že na vývoji modulu pracujú v tichosti už tri roky. Okrem toho firma Blue Origin vyvíja rakety New Shepard, pohonné systémy a presné navádzanie.

Modul s pracovným názvom Blue Moon má byť nepilotovaný. Na Mesiac bude dopravovať zásoby, vedecké prístroje a vozidlá. Umožní tak trvalú prítomnosť ľudí na základni na našej obežnici. Bezos predstavil aj nový raketový motor BE-7, ktorý má modul poháňať. „Je čas vrátiť sa na Mesiac a tentoraz tam aj ostať,“ vyhlásil pri odhaľovaní noviniek vo Washingtone. Medzi divákmi bolo podľa neho šesť potenciálnych zákazníkov vrátane americkej vesmírnej agentúry NASA.

/data/MediaLibrary/articles/15283/blueorigin-bluemoon-ascent.jpgzdroj: Blue Origin

Vozidlá aj satelity

Modul bude mať dosť paliva na to, aby doletel zo Zeme na Mesiac. Pri štarte bude aj s naloženým palivom vážiť 15 ton. Jeho hmotnosť po spotrebovaní paliva klesne tesne pred pristátím na Mesiaci na 3 tony. Na povrchu môže vyložiť náklad vrátane až štyroch robotických vozidiel a môže tiež vypúšťať satelity na obežnú dráhu Mesiaca. S budovaním základne sa ráta pri južnom póle, kde sondy odhalili ľad v kráteroch. Z ľadu možno získavať vodu a z nej vodík, ktorý by poslúžil ako palivo pre rakety na ďalšie objavovanie vesmíru.

S Mesiacom ako zástavkou pre ďalšie lety po slnečnej sústave ráta vo svojich plánoch aj ďalší „vesmírny podnikateľ“ Elon Musk či NASA. Trumpova administratíva v marci ohlásila, že chce dostať amerických astronautov späť na Mesiac do roku 2024. Na tomto úsilí sa môžu podieľať aj súkromné firmy.