Príbeh botswanského diamantu Lesedi La Rona ohuruje svet drahých kameňov už niekoľko rokov. Pri svojom náleze rozvíril vody nevídanou veľkosťou. Napriek tomu sa ho v následných dražbách nedarilo predať. Spoločnosť Lucara Diamond Corp nakoniec predala Lesedi La Rona spoločnosti Graff Diamonds za 53 miliónov dolárov. Z vyše tisíckarátového diamantu sa však ulomila menšia časť. Majitelia sa rozhodli obrúsiť kameň do terajšej jedinečnej podoby, nádherného štvorcového diamantu.

/data/MediaLibrary/articles/15177/lesedi-graff-2.jpgzdroj: All4women.co.za

Spoločnosť Graff Diamonds o predaji informovala tento týždeň a cenu za najväčší štvorcový smaragdový briliant na svete zatiaľ nezverejnila. Samotná veľkosť diamantu predstavovala výzvu pre gemológov spoločnosti Graff, ktorí mali za úlohu kameň analyzovať, rezať a dokončovať. Jednoducho bol príliš veľký pre ich vybavenie. Nový skener musel byť postavený špeciálne pre tento surový diamant a je vybavený špecializovaným zobrazovacím softvérom, ktorý mapuje kameň a určuje, aký druh rezu by mohol viesť k najväčšiemu a najviac brilantnému diamantu.

Celý proces trval podľa spoločnosti viac ako 18 mesiacov. „Rezanie diamantu tejto veľkosti je umelecká forma, dokonalé umenie sochárstva,“ uviedol vo vyhlásení Laurence Graff, zakladateľ spoločnosti Graff Diamonds. „Je to najrizikovejšia forma umenia, pretože nikdy nemôžete pridať a nikdy nemôžete zakryť chybu. Musíte byť veľmi opatrní a dokonalí. Diamanty sú však mojou celoživotnou milostnou aférou a tvorba Graff Lesedi La Rona mi bola cťou.“

/data/MediaLibrary/articles/15177/graff-3.jpgzdroj: All4women.co.za

Tristokarátový drahokam Graff Lesedi La Rona je najväčší diamant s najvyššou farbou a s najvyššou čistotou, aký kedy asociácia GIA certifikovala. Zároveň je najväčším štvorcovým rezaným diamantom na svete, odborne rezaný a leštený popredným svetovým tím gemológov. Jeho spracovanie podľa odborníkov predstavuje historický moment v diamantovom remeselníctve.