Akciové trhy

Akciové trhy vo vyspelých ekonomikách dokázali absorbovať viac jastrabí slovník Fedu, ktorý naznačil celkovo možné štyri zvýšenia sadzieb v tomto roku, ako aj oznámený koniec kvantitatívneho uvoľňovania v eurozóne, keďže menová politika ostáva stále vo všeobecnosti uvoľnená. To, čo im bránilo vo väčšom zisku, bola rastúca nervozita okolo protekcionizmu v zahraničnom obchode. Najskôr USA stiahli svoj podpis z komuniké skupiny G7, kde sa krajiny zaviazali bojovať proti tarifným a netarifným prekážkam a dotáciám, pričom americký prezident Donald Trump si udržiaval provokatívny slovník na svojej obľúbenej sociálnej sieti Twitter. A na konci týždňa Washington ohlásil zavedenie 25-percentného importného cla na čínske tovary v celkovej hodnote 50 miliárd dolárov pri vyhrážaní, že môže zaviesť dodatočné clá na ďalších 100 miliárd dolárov dovozu z krajiny draka. Index MSCI Developed World skončil týždeň s 0,2-percentnou stratou pri stagnácii širokého amerického indexu S & P 500. Európske akcie rástli len vďaka slabému euru, keď ECB síce oznámila koniec kvantitatívneho uvoľňovania v decembri, no aj to nie formou tvrdého záväzku, ale len očakávaného vývoja, a zároveň povedala, že nezvýši sadzby skôr ako pred letom 2019. Paneurópsky index Euro Stoxx 50 rástol na týždennej báze o 1,7 percenta. Akcie na rozvíjajúcich sa trhoch sa dostali pod predajný tlak najmä v reakcii na silnejší dolár, keď MSCI Emerging Markets World stratil až 1,9 percenta.

Dlhopisové trhy

Fed na minulotýždňovom zasadnutí mierne prekvapil trhy, keď okrem očakávaného zvýšenia sadzieb o 25 bázických bodov do pásma 1,75 percenta – 2,00 percenta naznačil možné ďalšie dve zvýšenia sadzieb do konca roka, pričom trh so štyrmi zvýšeniami príliš nepočítal. Napriek jastrabiemu odkazu centrálnej banky výnosy amerických dlhopisov pri 10-ročnej splatnosti klesli, hoci krátky koniec sa posunul na najvyššie úrovne za ostatnú dekádu, keď 2-ročný výnos končil týždeň na 2,55 percenta. „Nespolupracujúci“ dlhý koniec americkej výnosovej krivky, kde 10-ročný benchmark ostal pod tromi percentami, majú na svedomí obavy z rozhorenia veľkej obchodnej vojny medzi USA a zvyškom sveta, najmä s Čínou v reakcii na ďalšie kolo zavedenia dovozných ciel Washingtonom na čínsky tovar. Navyše hoci ECB ohlásila koniec kvantitatívneho uvoľňovania, stane sa tak až v decembri po ďalšej redukcii mesačných nákupov od októbra o polovicu súčasného objemu vo výške 30 miliárd EUR. Centrálna banka eurozóny pritom vyhlásila, že nezvýši sadzby pred letom 2019, čo sa javí azda ako najviac holubičia časť jej vyhlásenia. Výsledkom bol posun výnosov dlhopisov eurozóny výraznejšie nadol, pričom 10-ročný nemecký dlhopis nesie v súčasnosti 0,45 percenta, o približne šesť bázických bodov menej ako pred týždňom. Talianske rizikové prirážky pokračovali vo výraznom poklese, keď sa nový minister financií Giovanni Tria jasne postavil za euro podobne ako minister európskych záležitostí Paolo Savona. Rástli však výnosy dlhopisov emerging sveta, keď trpia silným dolárom, ako aj rastúcimi rizikami už zmienenej obchodnej vojny.

Komoditné trhy

Zlato celý týždeň tancovalo v okolí 1300-dolárovej hranice, z ktorej však v závere týždňa zamierilo prudko nadol. Cenu pritom bezprostredne neohrozilo ani rastúce napätie okolo protekcionizmu v zahraničnom obchode, ani zvýšenie sadzieb Fedu, ktoré trh s vysokou pravdepodobnosťou predpokladal, ani náznaky o niečo rýchlejšieho tempa zvyšovania v budúcnosti. A ani viac holubičie ako očakávané zasadnutie ECB neprinieslo okamžitý efekt výraznejšej zmeny ceny. V piatok zlato prudko pokleslo, keď reagovalo na výraznejšie posilnenie dolára, pričom sa zdá, že za piatkovými stratami bolo aj padanie stop loss príkazov. Zlato tak v minulom týždni pokleslo o 1,5 percenta na 1 280 amerických dolárov za trójsku uncu. Ropa vstúpila do týždňa optimisticky vďaka špekuláciám o tom, že zvyšovanie produkcie krajinami OPEC a Ruskom nie je úplne vytesané do skaly. Rast počas týždňa mierne podporil aj vyšší ako očakávaný pokles amerických zásob. Do negatívneho teritória sa ropné benchmarky WTI a Brent dostali po vyjadrení saudskoarabského a ruského ministra pre energetiku Khalida al Fatiha a Alexandra Novaka, že obe krajiny v princípe súhlasia s graduálnym zvyšovaním produkcie. Kľúčovým pre vývoj ceny ropy bude zasadnutie OPEC a ostatných krajín podieľajúcich sa na dohode o obmedzenej produkcii už tento piatok vo Viedni. Severomorský benchmark Brent tak v minulom týždni stratil necelé štyri percentá a klesol na 73,4 dolára, pričom americký WTI poklesol o 1,0 percenta na 65,1amerického dolára za barel.

Devízové trhy

Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru ovplyvnili v minulom týždni v rozhodujúcej miere zasadnutia Fedu a ECB. Fed ponúkol o niečo viac jastrabí slovník, ako čakal trh, keď v dot-plot projekcii naznačil možnosť až štyroch zvýšení sadzieb v tomto roku (po marcovom a minulotýždňovom zvýšení po 25 bázických bodov). Na druhej strane ECB síce oznámila koniec kvantitatívneho uvoľňovania, no zároveň povedala, že skôr ako v druhej polovici roka sadzby nezvýši, čo nebolo trhmi zacenené. Výsledkom bol pokles kurzu EUR/USD až k 115,5 dolárového centa, pričom týždeň zatváral na 116,1 centa, keď doláru mierne ubralo silu rastúce napätie okolo vyostrenia obchodných vzťahov medzi USA a Čínou.