Musk tento týždeň oznámil veľkolepé plány. V roku 2023 vyšle vyvíjanú veľkú raketu BFR (Big Falcon Rocket) na cestu k Mesiacu. Vesmírna loď ho obletí a vráti sa na Zem. Na jej palube bude aj prvý „mesačný“ turista – japonský podnikateľ Yusaku Maezawa.

Elon Musk, ktorý s obľubou robí nečakané a „uletené“ veci si ani nemohol vybrať lepšieho kandidáta. V rodnej krajine je 42-ročný Maezawa známy ako excentrický zberateľ umenia. Začínal ako bubeník v punkovej kapele. Potom začal študovať na prestížnej univerzite Waseda v Tokiu a v roku 1998 rozbehol vlastný biznis. Maezawova firma Start Today dovážala do Japonska cédečká jeho obľúbených kapiel. Stal sa priekopníkom internetového obchodu a dnes je jeho portfólio výrazne širšie. Jeho spoločnosť predáva najmä rôzne módne značky a dosahuje ročný predaj 890 miliónov dolárov.

Zberateľ umenia

Magazín Forbes odhadol hodnotu Maezawovho majetku na 2,9 miliardy dolárov. V krajine, kde sa aj boháči držia v úzadí, je výraznou výnimkou. Pozornosť vzbudzuje priateľstvami s celebritami, lietaním súkromným lietadlom a jazdením s flotilou športových áut. Najviac pozornosti vo svete vzbudil na aukciách umenia. Jeho obľúbencami sú americkí maliari Andy Warhol a Jean-Michel Basquiat. Za dielo posledného menovaného zaplatil nedávno v aukcii 110,5 milióna dolárov, čím stanovil rekord za obrazy tohto umelca. Mimochodom, predchádzajúcu najvyššiu cenu za Basquiata – 57,3 milióna dolárov – zaplatil v roku 2016 tiež on.

Do vesmíru chce letieť preto, aby „inšpiroval rojka v každom z nás“. Povedal, že chce so sebou vziať aj niekoľko umelcov, aby sa vo svojej tvorbe inšpirovali pohľadom na Mesiac zblízka a na Zem z diaľky.

/data/MediaLibrary/articles/14092/spacex-bfr-raketa-1.jpgzdroj: SpaceX

Raketu ešte len vyvíjajú

Podrobnosti o úhrade za výlet do vesmíru zatiaľ nezverejnili. Hotová nie je ešte ani raketa, ktorú SpaceX vyvíja. Konečným cieľom pre BFR je Mars, cesta k Mesiacu bude pre ňu iba skúšobnou. Big Falcon Rocket má dva stupne, celkovú výšku 118 m a priemer 9 m. Prvý stupeň slúži na vynesenie na obežnú dráhu Zeme. Má výšku 63 m a 31 raketových motorov Raptor. Druhý stupeň predstavuje samotná vesmírna loď, ktorá poletí ďalej. Má výšku 55 m a sedem motorov Raptor. Na obežnej dráhe jej ďalšie lode doplnia palivo, preto má tento systém vyššiu nosnosť nákladu – 100 až 150 ton. S týmto nákladom je raketa schopná doletieť na Mars a potom sa vrátiť späť. Jedna raketa bude stáť 335 miliónov dolárov, ale vďaka možnosti opätovného použitia by jeden štart mal stáť iba 7 miliónov dolárov.