Akciové trhy

Akciové trhy pokračovali v nastúpenom negatívnom septembrovom trende a klesali tretí týždeň v poradí, pričom tie európske majú za sebou jeden z najhorších týždňov za posledný štvrťrok. Investorov vyrušujú obavy z klesajúcej dynamiky oživovania globálnej ekonomiky po koronašoku, čo súvisí s opätovným rozhorením nákazy a rekordným prírastkom novonakazených, hlavne v Európe, kde väčšina krajín pristupuje k opätovnému zavádzaniu reštriktívnych opatrení. Negatívom pre trhy sú aj pomaly sa blížiace americké prezidentské voľby.

Z predajného tlaku sa podarilo vymaniť len americkým technológiám vďaka správam o pripravovanom balíčku stimulov demokratmi v americkej Snemovni reprezentantov vo výške 2,4 bilióna dolárov. Otázne však zostáva, či nájdu spoločnú zhodu aj s opozičnými republikánmi. Celkovo blue chips akciový index Dow Jones odpísal 1,75 percenta na 27 173 bodov. Širší index S&P 500 stratil 0,6 percenta na 3 298 bodov. Súhrnný technologický index Nasdaq Composite dokázal zmazať svoje predchádzajúce straty a nakoniec si pripísal 1,1 percenta a opäť sa priblížil k hranici 11-tisíc bodov. Paneurópsky index STOXX Europe 600 stratil 3,6 percenta na 355. Nemecký DAX 30, ťahaný nadol bankami, stratil 4,9 percenta a týždeň uzatváral na 12 469 bodoch. Nedarilo sa emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets prišiel o 4,5 percenta.

Dlhopisové trhy

Turbulencie na akciových trhoch a rast rizikovej averzie sa premietli do zvýšeného záujmu o bezpečné investície v podobe štátnych dlhopisov, ktorých výnosové krivky klesali na oboch brehoch Atlantiku približne rovnakým tempom, v USA aj Nemecku o 4 bázické body.

Komoditné trhy

Napriek prevládajúcej neistote na globálnych trhoch sa nedarilo zlatu, ktoré pod masívnym tlakom posilňujúceho dolára pokleslo pod 1 900-dolárovú hranicu. V medveďom teritóriu sa ocitlo striebro, ktoré stratilo takmer 15 percent svojej hodnoty. Pri obchodovaní s ropou bolo vidieť zvýšenú nervozitu a obavy z klesajúceho dopytu, no podarilo sa jej udržať nad psychologickou 40-dolárovou hranicou. Prispel k tomu aj ďalší pokles amerických zásob o 1,6 milióna barelov. Americká ropa WTI stratila 2,1 percenta na 40,25 dolára a severomorský referenčný benchmark, ropa Brent, o niečo väčším 2,9-percentným tempom poklesol na 41,92 dolára za barel.

Devízové trhy

Preferencia bezpečia, väčšia atraktivita zámorských výnosov a rozhorenie druhej vlny nákazy koronavírusu v Európe podporili v prudkom posilňovaní americký dolár, ktorý vykázal najväčší týždenný nárast od apríla. Vývoj nákazy, naopak, ubral na pôvabe spoločnej európskej mene, ktorá oslabila na úroveň 116 dolárových centov. Oslabovala aj libra, ktorej škodí vidina záporných úrokových sadzieb a hrozba brexitu bez dohody.