Treba priznať, že podobne ako po minulé roky boli klasické automobily aj v roku 2014 podľa Wealth Reportu 2015 od spoločnosti Knight Frank tým najvýkonnejším investičným aktívom, keď dosiahli rast 16 percent. Ich vysoká cena však môže odradiť nejedného investora. Možno však nájsť útechu v minciach, ktoré boli minulý rok druhou najvýkonnejšou triedou alternatívnych investičných aktív, keď dosiahli zhodnotenie 13 percent. Za ostatných 5 rokov to bolo až 92 percent a za dekádu až 232 percent.

/data/MediaLibrary/articles/7642/jet-mince.pngZdroj: Knight Frank Wealth Report 2015 p.62

Zberateľstvo mincí, resp. numizmatika, má podľa niektorých prameňov korene už v antike. Príchod nového panovníka zväčša znamenal razbu nových mincí s novou tvárou (hlavou) a už rímski cisári obdarúvali zahraničných hostí svojimi, ale aj predošlými mincami. Hodnota jednotlivých mincí bola však už aj vtedy daná hlavne drahým kovom, z ktorého bola vyrobená, a prípadnú prémiu (pri poklese ceny zlata) tvoril sľub hodnoty (denár, dukát, toliar, až neskôr aj 20 korún a pod.), ktorý reprezentovala, resp. bol na nej vyrazený. Ak panovník žil krátko, mincí s jeho portrétom bolo vyrazených málo, čo nepriamou úmerou zvyšovalo ich hodnotu, ktorá časom ďalej rástla. 

Investor či zberateľ?

V prvom rade si však treba uvedomiť, či chcete byť investorom, alebo zberateľom. Svojím spôsobom je to jedno a to isté, ale existuje jeden dôležitý rozdiel. Tým je váš cieľ.

Azda prvou vstupnou bránou pre mnohých investorov do sveta mincí je tzv. zlatý a strieborný bullion (zlato/striebro v prútoch). Tieto investície, síce v tvare mince, sú však prevažne investíciou do daného drahého kovu, ktorého hodnotu určuje trh. Tu sa dá hovoriť skôr o investičnom zlate či striebre.  

Mnohé bulliony sú však vydávané aj s udaním roku a ich razba je limitovaná určitým počtom. Zriedkavosť, resp. počtom malá razba, časom robí z mince čoraz hodnotnejší kúsok. Napríklad vzácny zlatý sovereign (britský bullion) s portrétom Eduarda VIII. z roku 1937 na aukcii v Baldwin´s vydražili v máji toho roku až za 516-tisíc libier, čo je pri britskej minci rekord. Kráľ Eduard VIII. abdikoval na svoju funkciu ešte v decembri 1936, spomínaná minca nebola nikdy oficiálne vydaná a predrazené mince sa nepodarilo kompletne zničiť.

Zberateľské mince, ktoré môžu byť aj pôvodom obehové mince, však majú pre zberateľov okrem hodnoty kovu aj historickú či estetickú hodnotu. Hodnota kovu či nominále danej mince je tak často len zlomkom jej skutočnej hodnoty. Zberatelia mincí nazývajú  túto hodnotu numizmatickou hodnotou, pričom jej veľkosť je daná mnohými faktormi ako druh mince, rok razby, miesto razby aj jej kvalita.

Zberateľské kúsky majú často väčšiu hodnotu, keďže obehové mince sa v súčasnosti razia na rôzne zliatiny kovov. Aj pri obehových minciach však možno nájsť miestami poklad, keď pri razbách niekedy dochádza k omylom, nerovnostiam či nepresnostiam. Počet takýchto chybných razieb je malý, čím sa minca stáva zberateľsky zaujímavou, a teda aj cennou. Okrem toho zberateľské mince sú často razené formou „proof“, to znamená, že neboli po razbe vystavené vonkajšiemu vplyvu a sú zabalené tak, aby si uchovali kvalitu, ktorú získali pri razbe.

Na zaručenie kvality a zároveň aj autenticity predajcovia mincí majú svoje poklady ohodnotené profesionálnymi licencovanými numizmatikmi. Vzhľad mince či jej povrchová kvalita sú však subjektívne a môžu znamenať veľké cenové rozdiely pri hodnote jednej mince. Ohodnotenie  a overenie autenticity je tak niekedy inherentným rizikom pri investovaní do mincí. No aj keď to zlyhá, vždy tu ostáva hodnota kovu, na ktorom je daná minca vyrazená. To sa už nedá povedať o známkach...

Raritné mince v sebe stále nesú veľký investičný potenciál. Trh s mincami zaznamenáva vstup mnohých nových investorov, na čo promptne reagujú aj svetové mincovne. Napríklad britská mincovňa Royal Mint zažíva solídny rast tržieb, ako aj nákupu zlatých a strieborných mincí. Či je to pri príležitosti 100 rokov od začiatku prvej svetovej vojny alebo pri príležitosti narodenia kráľovského bábätka, mince idú často na dračku. A ešte istý čas podľa slov Royal Mint aj pôjdu.

Najvzácnejšia obehová minca vydaná v Československu je 5-haliernik z roku 1924. Národná banka ich nikdy nevydala ako oficiálne platidlo a väčšina z nich bola zošrotovaná. Zachovalo sa ich odhadom asi iba 50, pričom numizmatická verejnosť vie o existencii len 29 kusov. V Česku za ňu záujemca zaplatil 500-tisíc korún, na Slovensku bola v polovici roka 2014 vydražená za 17-tisíc eur. 

/data/MediaLibrary/articles/7642/minca1.jpgZdroj: Limita mince

Najdrahšia minca na svete mala pôvodne hodnotu len 20 dolárov a bola vyrazená na žiadosť vtedajšieho prezidenta Franklina D. Roosevelta. Tzv. Double Eagle z roku 1933 má hmotnosť 33,43 gramu a je vyrobený z 90-percentného zlata. Jeho hodnota v zlate je tak len necelých 1 000 eur. Na svete je zatiaľ len 13 známych exemplárov tejto „dvadsaťdolárovky,“ pričom v roku 2012 ju na aukcii v Sotheby´s vydražili za 7,6 milióna dolárov. 

/data/MediaLibrary/articles/7642/minca2.jpgZdroj: Buckeye Gold Company