Akciové trhy

Na finančných trhoch panovala v ostatných dňoch konštruktívna atmosféra a pokles averzie k riziku, ktorej zdrojom bolo zníženie napätia okolo sino-americkej obchodnej vojny. Stáli za tým prejavy dobrej vôle z oboch strán vo forme odloženia zvýšenia čínskych ciel Washingtonom a zrušenia plánovaného zavedenia niektorých ciel na americký dovoz, ako aj po zvážení obnovy nákupu amerických poľnohospodárskych produktov Pekingom. A k tomu sa pridali správy, ktoré hovorili o možnom uzavretí dočasnej obchodnej dohody, ktorú pripustil americký prezident Donald Trump. Americké akciové trhy atakovali minulý týždeň historické maximá, keď sa index S & P 500 posunul opäť nad tritisíc bodov. Rástli aj európske akcie – paneurópsky index STOXX 600 získal 1,2 percenta – hoci uvoľnenie menovej politiky ECB vo forme zníženia depozitnej sadzby a reštartu kvantitatívneho uvoľňovania s otvoreným koncom úplne nesplnilo očakávania trhov a navyše rastú pochybnosti, či budú dostatočne efektívne na podporu ekonomického rastu a inflácie, pričom súčasne vytvárajú riziko podkopania finančnej stability. Ochota podstupovať riziko a oslabenie dolára sa pretavili aj do rastu emerging trhov, keď index MSCI Emerging World zosilnel o takmer dve percentá.

Dlhopisové trhy

Rallye na akciových trhoch a tiež skutočnosť, že trhy dúfali v prípade ECB s väčším znížením depozitnej sadzby a s väčším objemom mesačných nákupov aktív ako „len“ 20 miliárd EUR, ako aj silné  augustové inflačné čísla a maloobchodné tržby zo Spojených štátov sa pretavili do odrazu dlhopisových výnosov. Americký 10-ročný výnos sa posunul nahor o 35 bázických bodov na 1,9 percenta a nemecká „desina“ je už len na -0,45 percenta, teda o vyše 20 bázických bodov vyššie ako na pred týždňom. Súčasne prišlo ku kompresii rizikových prirážok tak pri high yield dlhopisoch, ako pri emerging bondoch.

Komoditné trhy

Pohyb výnosových kriviek nahor a tiež relatívny optimizmus na trhoch sa odzrkadlili v poklese ceny zlata, ktoré zostúpilo pod 1 500 dolárov, keď minulý týždeň stratilo vyše jedno percento. Ropa sa dostala pod predajný tlak, za čím stáli vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa o možnom zmiernení sankcií voči Iránu po prepustení poradcu pre národnú bezpečnosť a známeho jastraba Johna Boltona. Súčasne všetky tri hlavné svetové energetické agentúry zredukovali výhľad rastu dopytu po komodite v tomto roku. Tieto udalosti zatienili správy o tom, že OPEC a s ním spolupracujúce krajiny zvažujú ďalšie zníženie ťažby, keďže stav zásob komodity vo vyspelých krajinách je stále nad dlhodobým päťročným priemerom. Brent tak bojoval o kótu 60 dolárov.

Devízové trhy

Euro končí týždeň na zhruba rovnakých úrovniach voči doláru, ako začínalo, teda nad 110 dolárovými centmi napriek uvoľneniu menovej politiky ECB, ktoré však čiastočne zaostalo za mentálnym dúfaním trhu. Zároveň dopyt po dolári znižovala ochota podstupovať riziko po deeskalácii nervozity na poli obchodnej vojny pre gestá ústretovosti z Pekingu a z Washingtonu. Výraznejšie sa odrazila aj britská libra, keďže sa minimálne z krátkodobého hľadiska zredukovali riziko tvrdého brexitu, keď britský parlament zaviazal vládu požiadať o odklad vystúpenie z Únie v prípade neschopnosti uzavrieť „rozvodovú“ dohodu.