Siedmy diel Star Wars: Sila sa prebúdza mal slávnostnú premiéru mal 14. decembra 2015 v Los Angeles. Na kiná vo svete vrátane Slovenska masovo zaútočil o tri dni neskôr. Už dva mesiace predtým však zbierali rekordy v predpredaji vstupeniek v USA. Už tie dávali tušiť, že to bude kasový trhák. Hneď po uvedení padol ďalší rekord, ktorý iba pol roka predtým stanovil film Jurassic World (Jurský svet). Ten počas otváracieho víkendu zarobil 525 miliónov dolárov. Star Wars získali počas prvého víkendu celosvetovo 529 miliónov dolárov.

Aj ďalší významný míľnik držal Jurský svet. Ten zarobil prvú miliardu za 13 dní od uvedenia do kín. Siedmy diel Hviezdnych vojen to zvládol ešte rýchlejšie, už za 12 dní, čo je nový rekord. Jurský svet mal pritom všetky tromfy na svojej strane - premiéru mal v júni a rovno išiel aj na veľký čínsky trh. Star Wars začnú premietať v čínskych kinách až 9. januára. Navyše prišli v čase pred Vianocami, kedy do kín chodí menej ľudí ako na začiatku leta. Doteraz žiadny film neprekonal v decembri v Severnej Amerike za prvý víkend hranicu 100 miliónov dolárov. Star Wars to hravo pokorili – počas prvého víkendu zarobili v USA a v Kanade spolu 248 miliónov dolárov.

Ku koncu roka 2015 už mal film Star Wars: Sila sa prebúdza na konte skoro 1,3 miliardy. Pri rozpočte 200 miliónov dolárov sa tak náklady už niekoľkonásobne vrátili.

Prvý film

Najnovšie pokračovanie tak ide v šľapajach prvého filmu, ktorý mal premiéru v máji 1977. S tým rozdielom, že v úspech Hviezdnych vojen vtedy veril málokto. Aj režisér George Lucas bol skeptický. Veriť svojmu výtvoru začal až potom, čo sa na premiéru začali valiť davy fanúšikov. Bolo ich toľko, že na Hollywood Boulevard spôsobili dopravnú zápchu.

Prvý film nakrútili so skromným rozpočtom 11 miliónov dolárov. Po zarátaní inflácie by to bolo 35 miliónov dnešných dolárov. Celkový zárobok v kinách vo svete sa pritom vyšplhal až na 2,5 miliardy dolárov (v súčasnej hodnote). To znamená, že každý investovaný dolár sa vrátil 71-krát.

Po prvom filme prišli v priebehu šiestich rokov ešte dva. V rokoch 1999 až 2005 vznikla ďalšia trilógia, ktorá dejovo predchádzala prvej trojici. Celá pôvodná sága bez najnovšieho siedmeho dielu zarobila spolu 8,4 miliardy dolárov. Ide pritom len o peniaze z premietania v kinách. Ďalšie miliardy priniesol predaj hračiek, suvenírov a ďalších predmetov, ktoré s Hviezdnymi vojnami súvisia. Túto sumu nedokáže asi nikto presne spočítať. Len na ukážku – firma Lego začala v roku 1999 vyrábať postavičky zo Star Wars a doteraz predala miliardu figúriek Stormtrooperov – vojakov Impéria.

Georgea Lucasa sa najmä vďaka Hviezdnym vojnám stal bohatý muž, jeho majetok sa v súčasnosti odhaduje na 5,1 miliardy dolárov. Svoju spoločnosť Lucasfilm predal v októbri 2012 spoločnosti Walta Disneyho za 4,05 miliardy. Siedmy diel sa tak pripravoval pod taktovkou iného režiséra – J. J. Abramsa. Na roky 2017 a 2019 sú naplánované ďalšie dva filmy. Táto najnovšia trilógia dejovo nadväzuje na tú prvú a odohráva sa približne 30 rokov po nej.

Zarába aj Spielberg

Okrem všetkých zúčastnených sa z úspechu Hviezdnych vojen určite teší aj ďalší velikán filmovej tvorby Steven Spielberg, ktorý sa na ságe nijak nepodieľal. V čase, keď George Lucas chystal prvý diel, Spielberg nakrúcal Blízke stretnutia tretieho druhu. Lucas bol presvedčený, že film jeho priateľa bude úspešnejší ako ten jeho. Spielberg bol pritom jedným z mála ľudí, ktorí od začiatku videli potenciál Hviezdnych vojen a presviedčal Lucasa, že aj jeho dielo bude úspešné. Nakoniec sa dohodli, že si navzájom vymenia 2,5 percenta zo ziskov svojich filmov. Blízke stretnutia tretieho druhu zarobili 288 miliónov dolárov. V tom čase to bol najúspešnejší film spoločnosti Columbia Pictures. S úspechom Hviezdnych vojen sa to však nedá porovnávať. Spielberg z nich dodnes dostáva svoje percentá.