William Harley, jeho kamarát z detstva Arthur Davidson a jeho brat Walter Davidson postavili prototyp svojej prvej motorky v roku 1903. V roku 1906 začali s malosériovou výrobou v dielni a o rok neskôr postavili prvú továreň v Milwaukee v štáte Wisconsin, kde je dnes hlavné sídlo firmy. S motorkami sa im začalo rýchlo dariť. V roku 1917 sa rozhodli predávať aj bicykle dúfajúc, že tým prilákajú ďalších zákazníkov. V ponuke mali klasický mužský bicykel, dámsky aj detský. Nevyrábali si ich sami, ale mali na to dodávateľskú firmu z Daytonu v Ohiu. Predaje však nikdy nedosiahli očakávania, a tak v roku 1923 Harley-Davidson s bicyklami skončil. Až doteraz.

Elektrický pohon

Prvá harleyka sa volala Serial Number One. Na budúci rok začne firma predávať nové bicykle s označením Serial 1, ktorý na toto označenie spred 117 rokov nadväzuje. Bicykle budú mať aj elektrický pohon, ktorý vám pri šliapaní do pedálov bude asistovať. Doprava v mestách sa začína meniť v prospech bicyklov a podobných dopravných prostriedkov a firma sa na to snaží reagovať. Jej elektrický bicykel Serial 1 je určený nielen na rekreačné využívanie, ale aj na denné dochádzanie do práce. K dispozícii bude v dvoch verziách – Mosh a Rush – so štyrmi rôznymi veľkosťami hliníkového rámu. Cena bude siahať od 3 399 do 4 999 dolárov. Najvyššia verzia má na elektrický pohon dosahovať rýchlosť až 45 km/h a dojazd na jedno nabitie bude mať 185 km. Mosh má rýchlosť 32 km/h a dojazd 169 km.

Harley-Davidson ukazuje prototypy svojho bicykla už od jesene minulého roka. Pôvodne na nich boli retro prvky odkazujúce na históriu firmy – napríklad kožené sedadlo či biele boky pneumatík. Tieto detaily sú preč a sériový bicykel má minimalistický aerodynamický dizajn. Firma prijíma objednávky už teraz a prvé kusy sa k majiteľom v USA a v Nemecku dostanú na jar budúceho roka.

/data/MediaLibrary/articles/18475/harley.jpgZdroj: Harley-Davidson