Akciové trhy

Americké akciové trhy sa naďalej nachádzajú v blízkosti svojich historických maxím, a to aj napriek tomu, že v minulom týždni predviedli prvý týždenný pokles po viac ako mesiaci. Na trhy sa totiž vkradla neistota ohľadom konštruktívneho riešenia obchodného sporu USA a Číny, keď ani jedna strana nechce ustúpiť zo svojich požiadaviek. Trh začína byť skeptický, že by k uzatvoreniu čiastkovej dohody malo prísť ešte v tomto roku. K tomu sa pridávajú vyhrážky amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že ešte zvýši dovozné clá na čínske tovary, ak Peking nepodpíše dohodu. Neskorší podpis podporuje aj schválenie legislatívy podporujúcej hongkonských protestujúcich v americkom Kongrese, čo rozhnevalo Peking, ktorý hovoril o zasahovaní do vnútorných záležitostí krajiny. Následne však hlavný čínsky vyjednávač vicepremiér Liu He povedal, že je „opatrne optimistický“ ohľadne dosiahnutia „fázy jeden“ zmluvy. Nádej vzbudili aj správy o tom, že Peking pozval amerických vyjednávačov na osobné rokovania, pričom čínsky prezident Si Ťin-pching vyjadril ochotu pracovať na dohode, pričom konštatoval pozitívny prístup k rozhovorom.V piatok americký prezident Trump tiež vyhlásil, že sú veľmi blízko dosiahnutia dealu. Zápis z októbrového zasadnutia Fedu nemal na trhy výraznejší vplyv, keď centrálna banka po poslednom znížení sadzieb zostáva relatívne neutrálna k ďalšiemu vývoju sadzieb. Pod tlakom obchodného pesimizmu sa držali aj európske akcie, ktoré takisto zaznamenali mierny pokles zo svojich štvorročných maxím. Sumárne v minulom týždni najsledovanejší akciový index sveta S&P 500 stratil 0,3 percenta a  uzatváral na 3110 bodoch. Technológie, ktoré sú v tomto roku s viac ako 28 percentami stále najrýchlejšie rastúcim odvetvím, stratili 0,2 percenta a Nasdaq Composite uzatváral na 8520 bodoch. Užší index Dow Jones Industrial Average stratil 0,5 percenta. Paneurópsky index STOXX Europe 600 poklesol o 0,5 percenta a nemecký DAX 30 až o 0,6 percenta. Nedarilo sa aj emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets zostal takmer bezo zmeny.

Dlhopisové trhy

Prevládajúce pochybnosti nad úspešným dojednaním čiastkovej obchodnej dohody medzi USA a Čínou ešte v tomto roku a zmätočné signály z oboch táborov, prispeli k druhému týždňovému poklesu výnosov štátnych dlhopisov po sebe. Americký 10-ročný výnos sa vrátil pod 1,8 percenta a nemecký 10-ročný výnos sa priblížil k -0,4 percenta. Súčasne prišlo k určitému nárastu rizikových prirážok dlhopisov v neinvestičnom pásme.

Komoditné trhy

Zlato nedokázalo profitovať z nárastu rizikovej averzie ani eskalácie napätia v Hongkongu. Nadol ho stiahlo rozplynutie potenciálneho decembrového zníženia úrokových sadzieb Fedom, ako aj vzmáhajúcou sa americkou ekonomikou posilnený dolár. Ropa napriek tomu, že v týždni dosiahla dvojmesačné maximum mierne stratila, keď ju pod predajný tlak dostal pesimizmus v medzinárodnom obchode, ktorý zhoršuje prospekty rastu globálnej ekonomiky, ako aj obavy o vysoký stav zásob vo svete. Výraznejšie straty dokázali eliminovať správy o tom, že OPEC a s ním spolupracujúce krajiny by sa mohli dohodnúť na predĺžení zníženia ťažby do polovice roka 2020 a omnoho menší nárast amerických zásob v minulom týždni ako boli očakávania. Americká ľahká ropa WTI stratila takmer  0,2 percenta a poklesla na 57,9 dolárov za barel. Severomorský benchmark, ropa brent, získala 0,1 percenta a vzrástla na hodnotu 63,5 dolárov za barel.

Devízové trhy

Stagnovanie amerického dolára dokázali prelomiť až solídne makrodáta z domácej ekonomiky a frustrácia okolo čínsko-americkej obchodnej vojny. Motorom rastu bolo oživenie podnikateľskej aktivity vo výrobe aj v službách podľa novembrových indexov PMI ako aj nárast spotrebiteľského sentimentu podľa University of Michigan. Voči doláru strácalo euro, čomu nezabránilo ani vyhnutie sa recesii v Nemecku v treťom kvartáli, pretože podnikateľská aktivita v eurozóne ostáva v novembri stále slabá.