Celé sa to začalo minulý týždeň vo štvrtok večer. Skupina hackerov spustila vydieračský útok na spoločnosť Colonial Pipeline, ktorá spravuje 8 900 km dlhý ropovod. Obyčajne ním prúdi 2,5 milióna barelov denne, čo je takmer 400 mil. litrov. Do systémov spoločnosti sa im podarilo nasadiť ransomvér a ukradnúť približne 100 gigabajtov dát. Okrem toho, že k nim znemožnili firme prístup, pohrozili aj ich zverejnením, pokiaľ nezaplatí výkupné. Spoločnosť následne vypla zostávajúce systémy, aby sa v nich škodlivý softvér nešíril, a od minulého piatka ropovod na východnom pobreží prestal fungovať.

Ropovod tvorí sústava stoviek kilometrov rôznych potrubí, ktoré prepravujú benzín, naftu i letecké palivo k odberateľom. Všetky ventily, čerpadlá, tlakové senzory a termostaty sú pripojené na centrálny počítačový systém, ktorý ich monitoruje a ovláda. A práve pripojenie je zraniteľným bodom, ktorý v sebe nesie riziko kybernetického útoku.

Výsledkom výpadku ropovodu bolo, že vo Virgínii, Severnej Karolíne a viacerých ďalších štátoch sa minulo palivo na 3 500 čerpacích staniciach. V Severnej Karolíne to bolo 65 percent a vo Virgínii a Georgii 40 percent čerpacích staníc. Na tých, ktoré stále mali palivo, sa v priebehu týždňa vytvárali dlhé rady a ľudia si čerpali benzín aj do zásoby – dokonca aj do igelitových tašiek! Výsledkom je, že priemerná cena za galón (3,78 litra) sa túto stredu vyšplhala na 3,008 dolára, čo je najviac od roku 2014.

Výkupné 5 miliónov

Spoločnosť Colonial Pipeline na začiatku uviedla, že výkupné nezaplatí. To je v súlade s oficiálnou americkou politikou, podľa ktorej platenie výkupného len motivuje ďalšie útoky. Podľa Bloomberg News však napokon zaplatila takmer 5 miliónov dolárov. Agentúra to uviedla s odvolaním na dva zdroje oboznámené s transakciou. Peniaze mali byť zaplatené v nevystopovateľnej kryptomene. Colonial Pipeline sa k tomuto tvrdeniu nevyjadrila. Isté je, že od štvrtka ropovod opäť funguje.

Podľa FBI je za útok zodpovedná skupina hackerov z východnej Európy, ktorí si hovoria Darkside. Tí sa k zodpovednosti nepriamo prihlásili, keď v stredu uviedli, že napadli ďalšie tri spoločnosti.