Podľa Bank of America by sa desaťpercentné zvýšenie cla mohlo preniesť do poklesu zisku na akciu o tri až štyri percentá. To by znamenalo pokles o približne päť dolárov na akciu. Goldman Sachs predpokladá miernejší dosah na úrovni dvoch až troch percent.

Spoločnosti širokého indexu S&P500 často interpretovaného ako reprezentačná vzorka akciového trhu USA sa z jednej tretiny svojich príjmov spoliehajú na zahraničné trhy. Kôš akcií, ktoré sa najviac spoliehajú na zahraničné príjmy, zostavený bankou Goldman Sachs, poklesol od začiatku obchodného napätia o 1,1 percenta. Akciový kôš s expozíciou zameranou na domáci trh naopak vzrástol o štyri percentá. Pomer týchto dvoch indexov je navyše na najvyššej úrovni za posledné dva roky.

Naďalej sa však držia technologické akcie, ktoré v tomto roku rástli trikrát rýchlejšie ako širší trh, a to aj napriek tomu, že akcie zo sektora informačných technológií sa na zahraničnýé tržby spoliehajú približne 59 percentami, čo je najviac spomedzi všetkých odvetví.

Graf č. 1.: Podľa odhadov Bank of America by 10-percentné zvýšenie ciel mohlo znížiť zisk na akciu spoločností v americkom indexe S&P500 o tri až štyri percentá.

/data/MediaLibrary/articles/13682/graf-cla.pngZdroj: Spracované J&T Bankou na základe dát Bloomberg