Vychádza to z najnovšieho Wealth Reportu spoločnosti Knigh Frank. Napriek zhoršenému ekonomickému výhľadu sa predpokladá rast populácie UHNWI o 22 percent do roku 2023, čo predstavuje prírastok viac ako 43-tisíc ľudí k 198 432 v minulom roku.

Hoci títo mimoriadne bohatí milionári a miliardári sú roztrúsení po celom svete, realita je taká, že väčšina má tendenciu sústreďovať sa vo významných mestách daného regiónu, ktoré prispievajú k ochrane a zveľaďovaniu ich bohatstva, a zároveň im poskytujú prístup k špičkovým službám, zariadeniam a vymoženostiam umožňujúcim im užívať si pohodlie a luxus.

Najviac mimoriadne bohatých ľudí žije v Londýne, ktorý kraľuje rebríčku už niekoľko rokov. Svoju pozíciu by si mal s prehľadom udržať aj počas najbližších piatich rokov. V Tokiu, momentálne na druhom mieste, by mal byť nárast najpomalší z miest v prvej desiatke a do päť rokov by ho mal predbehnúť Singapur. Až za nimi sa nachádza jediné americké mesto v prvej desiatke, a to New York. Odstup na ďalších miestach už je značný. Nachádzajú sa tam zástupcovia z Ázie – Peking, Soul, Tchaj-pej, Šanghaj a Európy – Paríž a Zürich. Zaujímavosťou je, že čínske mestá dokážu chrliť ultra bohatých ľudí rýchlejšie ako ktorékoľvek iné z rebríčka.

Graf 1: Rebríček miest podľa počtu UHNWI v rokoch 2018 a 2023

/data/MediaLibrary/articles/15078/graf11.pngZdroj: Knight Frank – The Wealth Report