Graf 1: Špekulácie hedžových fondov na pokles cien talianskych dlhopisov sa priblížili k 40 miliardám EUR

/data/MediaLibrary/articles/21868/graf-1-spekulacie-hedzovych-fondov-na-pokles-cien-talianskych-dlhopisov-sa-priblizili-k-40-miliardam-eur.png

Talianske vládne dlhopisy sa stávajú terčom investorov v dôsledku troch kľúčových faktorov.

Prvým je sprísňovanie menovej politiky ECB s vypnutím kvantitatívneho uvoľňovania. ECB prostredníctvom Banca d´Italia bola hlavným kupcom talianskeho dlhu v ostatných rokoch. Keď tento vysávač z trhu odíde, automaticky klesne dopyt po talianskom dlhu, výsledkom čoho budú či lepšie povedané sú vyššie úrokové sadzby, za ktoré si Rím môže požičiavať na trhoch. Okrem toho ECB začala už aj so zvyšovaním sadzieb a v ostatných dňoch signalizovala, že chce konať pomere dynamicky a agresívne s cieľom aspoň skrotiť inflačné očakávania, keď sa inflácia v eurozóne pohybuje na rekordných úrovniach s rizikom posunu na dvojciferné úrovne pri energetickom ponukovom šoku. To posúva dlhopisové výnosy krajín eurozóny nahor.

Graf2: Talianska centrálna banka Banca d´Italia bola hlavných kupujúcim talianskych dlhopisov covidových časoch

/data/MediaLibrary/articles/21868/graf-2-talianska-centralna-banka-banca-ditalia-bola-hlavnych-kupujucim-talianskych-dlhopisov-covidovych-casoch.png

Zdroj: IIF

Sprísňujúce sa finančné podmienky a nervozita zo spomaľovania svetovej ekonomiky pri riziku nedostatku ruského plynu v Európe, keď Kremeľ ako odvetu za antiruské sankcie Západu priškrcuje jeho dodávky, vedie k tomu, že ceny talianskych dlhopisov klesajú rýchlejšie ako benchmarkových nemeckých. Inak povedané, rozširujú sa rizikové prirážky, ktoré presiahli už 200bázických bodov.

Graf 3: Rast rizikových prirážok 10-ročných talianskych dlhopisov voči nemeckým s rovnakou maturitou

/data/MediaLibrary/articles/21868/graf-3-rast-rizikovych-prirazok-10-rocnych-talianskych-dlhopisov-voci-nemeckym-s-rovnakou-maturitou.png

Zdroj: J&T Banka, Bloomberg 

Za rýchlym rastom rizikových prirážok Talianska a súčasne druhým hlavným dôvodom špekulácií hedžových fondov na pád cien jeho dlhopisov je fakt, že ekonomika krajiny je mimoriadne vysoko vystavená už spomínanému energetickému šoku. Rádovo 70 percent zemného plynu Taliani dovážajú, z toho donedávna vyše tretinu tvorili dovozy z Ruska.

Graf 4: Vysoká expozícia Talianska voči dovozu ruského plynu

/data/MediaLibrary/articles/21868/graf-4-vysoka-expozicia-talianska-voci-dovozu-ruskeho-plynu.jpg

Vysoké ceny plynu budú ekonomiku mimoriadne bolieť, navyše ešte väčší problém bude, keď plynu bude nedostatok. Medzinárodný menový fond vypočítal, že Taliansko bude najviac postihnutá krajina západnej Európy, ak Kremeľ zastaví dodávky plynu s kontrakciou HDP na úrovni vyše päť percent. Väčšiu stratu HDP od Ríma by zaznamenali už len Bratislava a Praha, keď sa zdá, že maďarská vláda si rokovaniami s Ruskom zabezpečila dostatok plynu.

Graf 5:  Straty HDP jednotlivých krajín v prípade vypnutia dodávok ruského plynu

/data/MediaLibrary/articles/21868/graf-5-straty-hdp-jednotlivych-krajin-v-pripade-vypnutia-dodavok-ruskeho-plynu.jpg

Tretím hlavným dôvodom na útok hedžových fondov na talianske dlhopisy je politická neistota v krajine. Proreformná vláda bývalého prezidenta ECB Maria Draghiho stratila v júli podporu v parlamente a podala demisiu. V septembri čakajú taliansku čižmu parlamentné voľby, kde by sa k moci podľa ostatných prieskumov mohli dostať euroskeptické strany. Politici stojaci na ich čele vrátane líderky strany Fratelli di Italia a pravdepodobne budúcej premiérky Giorgie Meloniovej avizovali, že by mohli urobiť vo viacerých reformách, ktoré by mohli zlepšiť potenciál ekonomického rastu spiatočky. Konkurencieschopnosť Talianska je pritom nízka a problémom jej aj rádovo 150-percentný dlh v pomere k HDP.

Jednoducho Taliansko sa javí pre hedžové fondy ako predátorov trhu ako jeden z najslabších jedincov v rámci eurozóny, na ktorého sa tak pokúšajú zaútočiť a zarobiť na ňom. Na druhej strane, rizikom tejto špekulácie je, že ECB by mohla aktivovať nedávno skonštruovaný nový inštrument menovej politiky TPI s cieľom zvrátiť „neopodstatnenú“ fragmentáciu dlhopisového trhu eurozóny, čo je v zásade eufemisticky označovaný nadmerný rast rizikových prirážok krajín.

V každom prípade, špekulácie na pád cien (nielen) talianskych dlhopisov vychádzajú. 10-ročný taliansky výnos sa posunul rádovo z 1 percenta na prelome rokov za osem mesiacov takmer na štvorpercentnú úroveň.

Graf 6: Výnosy talianskych dlhopisov pri 10-ročnej splatnosti

/data/MediaLibrary/articles/21868/graf-6-vynosy-talianskych-dlhopisov-pri-10-rocnej-splatnosti.png

Zdroj: J&T BANKA, Bloomberg