Ceny polovodičov, ktoré sú používané od osobných počítačov až po automobily, začínajú v ostatnom čase systematicky klesať, oproti maximu z leta 2018 sú na polovičnej úrovni a oproti rovnakému obdobiu minulého roka klesli približne o 14 percent. Zdá sa tak, že ich nedostatok sa zmierňuje jednak zlepšením ponukovej strany, ale zároveň určitou deštrukciou dopytu. Pozitívne správy hlási najmä automobilový priemysel, kde nemecké luxusné automobilky Mercedes aj BMW zhodne tvrdia, že môžu opäť vďaka dostatku high-tech komponentov ísť na plnú kapacitu výroby.

Ceny námornej kontajnerovej dopravy začínajú výraznejšie klesať, od historického vrcholu zo septembra 2021 sú nižšie o vyše štvrtinu. Podľa Drewry Shipping Indexu cena prepravy štandardného 40-stopového kontajnera sa pohybuje okolo 7 600 dolárov, pričom na jeseň minulého roka to bolo vyše 10-tisíc dolárov. Ide o dôkaz zlepšenia úzkeho hrdla dodávateľských reťazcov, k čomu prispieva aj uvoľňovanie koronareštrikcií v Číne.

Hnojivá sú dôležitý faktor zlepšujúci úrodu v poľnohospodárstve. Ich zdražovanie sa následne premietalo aj do rastu cien poľnohospodárskych plodín, čo prispievalo k rastu cien potravín na rekordné úrovne. Rast ich cien na rekordné úrovne mal na svedomí drahý plyn, ktorý je základným materiálom na ich výrobu, ako aj ukrajinská kríza, ktorá obmedzila ich dovoz z Ruska a Bieloruska ako hlavných exportérov na západné trhy. V ostatnom čase však klesajú, keď zaúradovala najmä deštrukcia dopytu pre vysoké ceny. Green Market North America fertilizer index klesol z takmer 1 300-dolárových úrovní v apríli na aktuálnych 900 dolárov.

Signály kulminácie inflácie by mali znížiť tlaky na centrálne banky, aby agresívne zvyšovali úrokové sadzby, čo by malo priniesť aj úľavu na akciové trhy s možnosťou ich odrazu.

Graf 1: Ceny čipov, lodnej prepravy, ako aj hnojív ustupujú z rekordných úrovní

/data/MediaLibrary/articles/21455/graf-1-ceny-cipov-lodnej-prepravy-ako-aj-hnojiv-ustupuju-z-rekordnych-urovni.png