Trh si však všímal najmä jastrabie časti prejavu, na čo euro zareagovalo posilnením voči doláru nad 114 dolárových centov na vyše ročné maximá. V dôsledku toho sa cena zlata pre európskych investorov dostala na najnižšiu úroveň za posledných 13 mesiacov. 

Graf č. 1: Vývoj zlata denominovaného v eurách výmenného kurzu eura voči doláru výrazne reagoval na slová prezidenta ECB Maria Draghiho. Cena zlata v eurách sa nachádza na ľavej strane a výmenný kurz EUR/USD na pravej strane.

/data/MediaLibrary/articles/11843/graf-1.pngZdroj: J&T Banka na základe údajov z Bloomberg

Druhý graf znázorňuje práve silnejúce euro, ktorého nominálny výmenný kurz ECB sa dostal na úrovne z decembra 2014, keď centrálna banka predstavila svoj program kvantitatívneho uvoľňovania. Práve výrazné posilňovanie eura by mohlo spomaliť inflačný tlak v eurozóne, čo by, paradoxne, zabránilo centrálnej banke v uťahovaní monetárnej politiky. Na infláciu navyše netlačia ani nižšie ceny energií. Centrálni bankári si tak vo svojich vyjadreniach musia dávať väčší pozor, aby nestáli v ceste ich cieľovej dvojpercentnej inflácie.

Graf č. 2: Nominálny výmenný kurz ECB vzrástol na najvyššie hodnoty od roku 2014.

/data/MediaLibrary/articles/11843/graf-2.pngZdroj: J&T Banka na základe údajov z Bloomberg