Okrem toho sa, aj keď nie príliš často, obchoduje ako investičný kov v podobe zberateľských a investičných mincí, odliatkov a tehličiek, podobne ako zlato alebo striebro. V závere minulého roka cena paládia dokonca predbehla zlato a po dlhých 16 rokoch sa stalo najdrahším kovom na kapitálovom trhu. Jeho cena v poslednom období prudko rastie a prekonáva svoje historické maximá. Tento vzácny kov si za posledný rok pripísal takmer 60 percent; jeho cena len v tomto roku vzrástla o viac ako 30 percent a momentálne sa obchoduje za 1670 dolárov. Cenová rallye je poháňaná „tromi kľúčovými piliermi“.

Prvým dôvodom je veľký štrukturálny deficit na trhu, ktorý narušuje zásoby. Nárast v poslednom období našiel oporu predovšetkým v stúpajúcom dopyte, ktorý prevyšuje súčasnú ponuku o jeden milión uncí, vďaka vyšším emisným normám a nedostatočnej produkcii. Tento 21-percentný deficit by sa mal v najbližšom období aj naďalej rozširovať, keďže s rastom produkcie to nevyzerá príliš ružovo. Najväčší producent Rusko sa nachádza na hranici svojich produkčných možností v objeme 10 miliónov uncí ročne.

Druhým dôvodom je sprísnenie právnych predpisov o emisiách v automobilovom priemysle v Číne a v Európe. Paládium ťaží z prechodu ľudí na benzínové motory, kde sa tento kov využíva primárne ako katalyzátor, a z očakávania rastu hybridných elektrických vozidiel, kde je tendencia čiastočného pohonu na benzín. To pomáha kovu z veľkej časti ignorovať známky klesajúceho predaja automobilov po celom svete. Zároveň mu hrá do karát aj environmentálny záväzok veľkých európskych krajín znižovať v najbližších desaťročiach počet naftových automobilov, na čo sa začínajú pripravovať aj svetové automobilky.

Tieto dva faktory podnietili tretí dôvod, a to rastúci dopyt zo strany investorov a špekulantov, čo dokazuje aj zvýšená aktivita na trhu termínovaných obchodov. Napriek tomu, že rozsah a rýchlosť rastu cien paládia je úchvatná, zdá sa, že tie najlepšie časy už môže mať za sebou. Akákoľvek ďalšia eskalácia obchodného sporu medzi USA a Čínou by mohla ukončiť jeho rallye. Z dlhodobejšieho hľadiska je však zásadná rozvíjajúca sa elektromobilita, ktorá mu môže vziať vietor z plachiet, čo by pre cenu znamenalo opätovný návrat k nižším hodnotám.

Graf 1: Vývoj ceny paládia za posledný rok (v USD za uncu)

/data/MediaLibrary/articles/15942/graf1111.pngzdroj: Bloomberg