Výnos 10-ročného amerického dlhopisu spadol z 11-ročných maxím tesne pod 3,5 percenta už pod trojpercentnú úroveň pri poklese nemeckej „desiny“ z hladiny nad 1,9 percenta, čo predstavovalo osemročné maximá, na level pod 1,3 percenta.

/data/MediaLibrary/articles/21650/graf-1-dlhopisove-vynosy-ustupuju-z-multirocnych-maxim.png

 

Za ústupom výnosov z multiročných maxím je rast obáv obchodníkov z prudkého spomalenia ekonomického rastu či dokonca z príchodu recesie na oba brehy Atlantického oceána, ktoré podporujú aj zverejňované dáta. Zvlášť veľkú nervozitu pritom vzbudzuje energetická kríza v eurozóne s možným nedostatkom plynu a drahou elektrinou.

/data/MediaLibrary/articles/21650/graf-2-pmi-composite-indexy-klesaju-s-rizikom-padu-do-kontrakcneho-pasma-pod-50-bodovu-hladinu.png

 

Hospodárske protivetry a deštrukcia agregátneho dopytu by prirodzene znamenali, že aj inflácia by sa mala spomaliť. Vskutku, dlhodobé inflačné očakávania začali klesať a konvergujú k dvojpercentným cieľom centrálnych bánk pri pohľade na inflačné swapy o päť rokov na päť rokov.

/data/MediaLibrary/articles/21650/graf-3-dlhodobe-inflacne-ocakavania-klesaju.png

 

To vedie k redukcii očakávaní, ako ďaleko by mohli centrálne banky zájsť so zvyšovaním úrokových sadzieb. Derivátový trh aktuálne nečaká, že sadzby ECB pôjdu výrazne cez 1,25 percenta (a to pred mesiacom koketoval aj s dvojpercentnými úrovňami) a v prípade Fedu cez 3,5 percenta (čo je pokles z úrovní okolo štyroch percent v polovici júna), pričom v prípade Spojených štátov už kalkuluje s ich znižovaním pred letom 2023.

/data/MediaLibrary/articles/21650/graf-4-fed-funds-futures-na-jul-2023-sa-odrazaju-a-nekalkuluju-uz-ani-s-3-5-percentnymi-sadzbami-fedu.png