Výroba toaletného papiera patrí medzi energeticky náročné sektory priemyslu podobne ako výroba skla, keramiky, hnojív, cementu, hliníka či umelých vlákien. Transformácia dreva na buničinu a následne na toaletný papier je náročná na energie, ich spotreba je vyššia ako pri výrobe iných foriem papiera. Plyn a následne od neho derivované ceny elektriny sú špeciálne v Európe rekordne drahé na úrovni niekoľkonásobku cien spred obdobia energetickej krízy. Za dekádu 2011 – 2020 sa pohybovala cena plynu na starom kontinente rádovo na úrovni 20 eur za megawatthodinu, dnes aj po ostatnej korekcii stále stojí niečo vyše 10-násobok tejto úrovne. Ceny elektriny sú približne 15-násobkom oproti dlhodobému priemeru ostatnej dekády.

To sa pretavuje aj do rastu cien vo výrobe (nielen) papiera. Veľkoobchodná cena Europeantissue papiera, medziproduktu, z ktorého sa produkujú samotné rolky toaletného papiera, sa posunula na rekordné úrovne 2 200 eur za tonu, pričom ešte v januári 2021 sa pohybovali 900-eurových úrovniach. Predstavitelia papierenského priemyslu pritom signalizovali, že ceny budú ďalej rásť pre vysoké účty za energie. Napríklad Lorenzo Poli, šéf Cartiere Saci SpA talianskej papierenskej spoločnosti, avizoval, že mesačné platby za energie sa mu posunuli z 385-tisíc eur v minulom roku na dva milióny eur v tomto roku. Znakom stresu na trhu je fakt, že Hakle GbmH, veľký nemecký výrobca toaletného papiera s viac ako storočnou históriou, vyhlásil bankrot v dôsledku neschopnosti čeliť rastúcim cenám energií a ďalších komodít.

Veľkí výrobcovia spotrebného tovaru ako Procter & Gamble Co. alebo Kimberly-Clark začali maskovať zdražovanie cien toaletného papiera tak, že skracujú dĺžku rolky. Podľa zistení Bloombergu je v súčasnosti v priemere rolka kratšia o 6-8 percent drahšia o 8-10 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. A čaká ju ďalšie zdražovanie a zrejme aj skracovanie. A hovorí sa aj o tom, že sa bude zároveň zužovať jej šírka, aby zvyšovanie cien nevyzeralo na prvý pohľad tak dramaticky.

Graf 1: Nemecké výrobné ceny celulózy narástli v ostatnom čase o vyše 60 percent v dôsledku drahších energií

/data/MediaLibrary/articles/33593/graf-1-nemecke-vyrobne-ceny-celulozy-narastli-v-ostatnom-case-o-vyse-60-percent-v-dosledku-drahsich-energii-2.png