To podporovalo aj rast obáv zo skorého príchodu recesie do americkej a následne do svetovej ekonomiky, keďže makrodáta už niekoľko mesiacov signalizujú jej spomaľovanie a zaostávali za konsenzami.

Situácia okolo obchodnej vojny sa začiatkom septembra upokojila, za čím boli prejavy dobrej vôle z oboch strán vo forme odloženia zvýšenia čínskych ciel Washingtonom a zrušenia plánovaného zavedenia niektorých ciel na americký dovoz, ako aj zváženie obnovy nákupu amerických poľnohospodárskych produktov Pekingom. A k tomu sa pridali správy, ktoré hovorili o možnom uzavretí dočasnej obchodnej dohody, ktorú zvažuje americký prezident Donald Trump.

Menej známym faktom je, že sa stabilizoval aj makroekonomický obraz, keď prvýkrát od jari 2018 sa index globálnych ekonomických prekvapení podľa Citi banky posunul nad nulu.

Graf 1: Citi Economic Suprise Indices Index, ktorý porovnáva zverejnené makrodáta oproti očakávaniami, sa už v lete začínal odrážať nahor a v polovici septembra sa dostal nad nulu.

/data/MediaLibrary/articles/15903/graf1.pngZdroj: J&T Banka na základe dát Bloombergu

Hlavný zdroj slabosti svetovej ekonomiky v podobe výrobného sektora takisto v auguste vykázal prvé krehké znaky odrazu. Stále však ostáva v pásme kontrakcie aktivity pod 50-bodovou métou.

Graf 2: Aktivita vo výrobnom sektore sa podľa JP Morgan global PMI manufacturing začína v auguste postupne odrážať

/data/MediaLibrary/articles/15903/graf2.pngZdroj: J&T Banka na základe dát Bloombergu

Kombinácia zmiernenia napätia okolo sino-amerického obchodného sporu a zverejnenia série solídnych makrodát zo svetovej ekonomiky stačila na odraz výnosov bezpečne vnímaných dlhopisov, keď klesá pravdepodobnosť skorého príchodu recesie do americkej a následne aj svetovej ekonomiky.

Graf 3: 10-ročný americký výnos vzrástol od začiatku septembra o 35 bázických bodov

/data/MediaLibrary/articles/15903/graf3.pngZdroj: J&T Banka na základe dát Bloombergu