Bistrá nahrádzajú avokádo mexickou cuketou. Dip má vďaka tomu typickú zelenú farbu, ba dokonca aj podobnú konzistenciu a chuť ako originál. Na vine je vysoký dopyt, mizerná úroda, ale tiež mexické drogové kartely. 

Rozruch okolo falošného guacamole vznikol kvôli prudkému rastu cien avokáda. Za posledný rok vzrástla cena avokáda z Mexika o viac ako 120 percent a v závere júna sa vyšplhala na 650 pesos za desaťkilogramovú škatuľu, čo je v prepočte takmer 35 dolárov. To je podľa odborníkov najvyššia cena za posledných 10 rokov. Avokádo sa tak stalo takmer luxusným produktom.

Graf 1: Cena mexického avokáda Hass za ostatných 10 rokov (v pesos)

/data/MediaLibrary/articles/15688/graf1.pngzdroj: Bloomberg

Za všetko môžu horšia úroda a rastúci dopyt zo strany USA. Mexiko je najväčším producentom avokáda na svete, keď si drží tretinový podiel na trhu. V prvých piatich mesiacoch tohto roka poklesla produkcia v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška o 10-tisíc ton, čo je 1,2 percenta. Vývoz sa medzitým zvýšil o 7,6 percenta. Za posledných 10 rokov sa zvýšil vývoz až štvornásobne. Do USA smeruje až 80 percent všetkých mexických avokád v celkovej sume 2,5 miliardy dolárov. Spotreba avokáda v USA každoročne rastie o približne 15 percent. Najväčšia spotreba je počas finálového zápasu amerického futbalu. Tento rok sa kvôli Super Bowlu doviezlo 120-tisíc ton avokáda. To bolo o 20 percent viac ako vlani a až štyrikrát viac ako v roku 2014. Amerika má zároveň problém s vlastnou produkciou. Minulý rok v Kalifornii, kde sa pestujú až štyri pätiny domácej produkcie avokáda, zničili úrodu vlny tepla a požiare. Tento rok bude takisto nižšia úroda, ale z dôvodu opačného extrému: chladného počasia a dažďov.

Graf 2: Vývoz mexického avokáda v roku 2018 (v %)

/data/MediaLibrary/articles/15688/graf2.pngzdroj: Avocado Prices Keep Rising/bloomberg.com

Graf 3: Produkcia a dovoz avokáda do USA od roku 1980 (v mld. kg)

/data/MediaLibrary/articles/15688/graf3.pngzdroj: America’s avocado supply/economist.com

Rast ceny avokáda priťahuje aj ďalšie problémy. Mexické drogové kartely takisto nechcú premeškať svoj kus koláča z avokádového trhu. V raji pestovania avokáda v štáte Michoacán sa stáva rutinou drogových kartelov zastrašovanie pestovateľov, výpalníctvo a prepadávanie zásielok. Dopyt po väčšej výmere sa negatívne podpísal na nelegálnom odlesňovaní a na nedostatku vody.