Dohodu s medzinárodnými veriteľmi o fiškálnej a štrukturálnej reforme, ktorá značí blížiaci sa koniec závislosti krajiny od pomocných balíkov, reflektuje aj pokles výnosov štátnych gréckych dlhopisov. Desaťročný verejne obchodovaný dlhopis Grécka tak po utorňajšom viac ako polpercentnom poklese výnosu dosiahol po prvý raz od roku 2009 výnos nižší ako päť percent.

Výraznú väčšinu dlhu krajiny pritom držia veritelia v Európskej únii a Medzinárodný menový fond. Výnosy tak reflektujú pohľad investorov na dôveru v zotavenie krajiny, ktorá bola hlavným protagonistom finančnej krízy v eurozóne.

Len dva roky po prvom záchrannom balíku v roku 2010 pritom výnosy týchto dlhopisov dosiahli svoje maximum na úrovni 33,7 percenta. Odvtedy sa však situácia výrazne zlepšila a hrubý domáci produkt krajiny stabilne rastie už dva roky. Podľa OECD by ročný rast mohol v tomto roku dosiahnuť 1,4 percenta a na budúci rok akcelerovať na 2,3 percenta.

Graf č. 1: Výnos štátnych desaťročných dlhopisov Grécka po prvý raz od prepuknutia finančnej krízy poklesol pod päť percent na 4,8-percentný výnos. Maximum dosiahli v marci 2012, keď ich ročný výnos do splatnosti predstavoval 33,7 percenta.

/data/MediaLibrary/articles/12618/graf-tyzdna.pngzdroj: Bloomberg