Najúspešnejšie startupy, ktorým sa podarí dosiahnuť hodnotu spoločnosti minimálne 1 miliardu dolárov, sa označujú pojmom „unicorn“, čiže „jednorožec“. Ich počet v súčasnosti rastie raketovým tempom. Zatiaľ čo v roku 2014 bolo takýchto spoločností 45, o dva roky neskôr v roku 2016 ich už bolo 147 a pred rokom to bolo 279 spoločností. Podľa najnovšej analýzy čínskeho výskumného ústavu Hurun dosiahli v októbri tohto roka počet 494. Hodnota všetkých jednorožcov dosahuje takmer 1,7 bilióna dolárov.

Po prvýkrát sa stalo, že najviac „jednorožcov“ má Čína, ktorá s 206 spoločnosťami prekonala USA, kde sa nachádza 203 spoločností. Obe krajiny majú v segmente dominantné postavenie, keďže na celosvetovom počte týchto spoločností sa podieľajú až 83 percentami. Do prvej päťky sa dostali ešte India s 21 spoločnosťami, Veľká Británia s 13 spoločnosťami a Nemecko spolu s Izraelom so siedmimi spoločnosťami. Okrem šiestich hlavných krajín, ktoré sú naznačené v grafe, zvyšok sveta zahŕňa len desatinu svetových „jednorožcov“. Po celom svete sa takéto spoločnosti nachádzajú len v 24 krajinách. V celej EÚ ich je len 35.

Graf 1: Podiel jednorožcov podľa jednotlivých krajín (ks, %)

/data/MediaLibrary/articles/16112/graf1.pngZdroj: Hurun Global Unicorn List 2019

Najhodnotnejším svetovým startupom je s hodnotou 150 miliárd dolárov čínska platobná spoločnosť Ant Financial, ktorej patrí internetová platobná platforma Alipay. Na druhom mieste sa s hodnotou 75 miliárd dolárov nachádza čínska spoločnosť Bytedance; prevádzkuje video platformu TikTok a je materskou spoločnosťou najobľúbenejšej mediálnej stránky v Číne Toutiao, ktorá má viac ako 700 miliónov registrovaných a 120 miliónov aktívnych používateľov a využíva umelú inteligenciu na to, aby čitateľom poskytla obsah na mieru. Na tretej priečke je čínska spoločnosť pre spoločné cestovanie Didi Chuxing ohodnotená na 55 miliárd dolárov. Z amerických spoločností sa do prvej desiatky dostali cloudový startup Infor, výrobca elektronických cigariet Juul, sprostredkovateľ ubytovania Airbnb, vesmírna spoločnosť SpaceX Elona Muska a portál na spoločné využívanie kancelárskych priestorov WeWork.

Graf 2: Trhová hodnota Top 10 jednorožcov (v mld. USD)

/data/MediaLibrary/articles/16112/graf2.pngZdroj: Hurun Global Unicorn List 2019