Vláda sa teraz údajne snaží spomaliť starnutie obyvateľstva a zrušenie jedného zo zdrojov medzinárodnej kritiky. K rozhodnutiu by podľa dostupných informácií mohlo prísť na konci tohto roka, prípadne začiatkom roka 2019.

Mnohí sa však zhodujú že krok Číny prichádza neskoro. Čínska populácia totiž za toto obdobie rapídne zostarla, rodičia museli platiť pokuty, podstupovať interrupcie či vychovávať deti v tajnosti. Krajina má navyše o približne 30 miliónov mužov viac ako žien. V roku 2015 prišlo k uvoľneniu situácie, keď Čína pod tlakom starnutia a kritiky západu zvýšila limit na dve deti na rodinu. Podľa Centra pre Čínu a globalizáciu v Pekingu však napriek vládnym snahám k poklesu pôrodnosti príde, kvôli prudkému poklesu ženskej populácie v plodnom veku ako aj klesajúcemu záujmu o rodičovstvo.

Krok by mohol potešiť najmä spoločnosti vyrábajúce potreby pre deti. Spotrebitelia v Číne medzi septembrom 2016 a augustom 2017 podľa údajov prieskumnej spoločnosti Nielsen Holdings vynaložili na produkty pre deti 19,4 miliárd dolárov, čo je medziročný nárast o 11 percent.

Graf č. 1.: Vývoj pôrodnosti v Číne od roku 1970 do roku 2016. Počet narodení je na 1000 ľudí ročne. 

/data/MediaLibrary/articles/13494/graf1-cina.pngZdroj: Spracované J&T Bankou na základe údajov Bloomberg

Graf č. 2.: Demografická výhoda Číny sa podľa odhadov začína strácať ako obyvateľstvo starne. V grafe je zobrazený pomer vekovo závislých – populácia pod 15 a nad 64 rokov podelená populáciou 15-64 ročných.

/data/MediaLibrary/articles/13494/graf2-cina.pngZdroj: Bloomberg, údaje z World Bank a United Nations Population Division