Čína, ktorá len nedávno suverénne začala prekonávať USA v importe ropy, tak chce konkurovať na trhu s touto komoditou, kde dominujú benchmarky Brent a West Texas Intermediate (WTI). Okrem toho krajina týmto krokom sleduje aj promóciu čínskej meny jüanuv medzinárodnom obchode, čo je jedným z cieľov najľudnatejšej krajiny sveta.

Pozitívom pre čínske kontrakty bola najmä participácia globálnych komoditných gigantov Glencore a Trafigura Group, ale aj iných zahraničných obchodníkov, ktorí obchodovaniu s týmito derivátmi na Shanghai International Energy Exchange pridávajú na legitímnosti. Skeptici pritom doteraz nedávali čínskemu ropnému benchmarku veľké šance. Argumentovali najmä kapitálovými kontrolami, regulačnými rizikami, ale aj vládnymi intervenciami na trhu aj na silu jüanu.

Na prilákanie medzinárodných investorov chce čínska vláda zrušiť dane z príjmu pre zahraničné inštitúcie, ale aj pre individuálne osoby. Už minulý týždeň sa pritom na šanghajskej burze registrovalo 19 obchodníkov na obchodovanie s novými čínskymi kontraktmi. Aby tieto futures kontrakty dokázali konkurovať Brentu a WTI, investori budú musieť prekonať averziu k spomínaným rizikám, čo bude pravdepodobne dlhodobý proces.

Graf č. 1: Čína suverénne prekonáva USA v importe ropy. 

/data/MediaLibrary/articles/13174/graf.pngzdroj: Bloomberg