Ceny plynu merané futures kontraktom holandského plynu s najbližšou exspiráciou (a teda dodávkou v novembri) vyskočili od konca prázdnin o vyše 200 percent na rekordné úrovne, keď presiahli 160 eur za megawatt hodinu. Na rekordné ceny sa dostal aj britský plynový ekvivalent. Počas väčšiny jari sa pritom holandský plyn pohyboval tesne nad 20 eurami.

Graf 1: Ceny holandského plynu na rekordných úrovniach

Graf 1: Ceny holandského plynu na rekordných úrovniach

Zdroj: J&T BANKA, Bloomberg

Zásoby plynu v Európe sú po mimoriadne dlhej zimnej sezóne 2020/2021 na znížených úrovniach, najnižších za ostatnú dekádu, zásobníky sú naplnené len na 76 percent, pričom do Európy sa ho dostáva z Ruska menej ako zvyčajne. Stojí za tým aj politický tlak Moskvy, aby bol čo najrýchlejšie spojazdnený nový plynovod Nordstream 2. Navyše Európa čelí zostrenej súťaži o energie aj s Áziou na čele s Čínou, a týka sa to aj skvapalneného amerického plynu, pri rýchlo sa oživujúcom postpandemickom dopyte.

Graf 2: Znížené zásoby ruského plynu v Nemecku

Plyn sa dostáva do stredobodu pozornosti pri prechode Európy na čistejšiu zelenšiu energiu, keď obmedzuje spotrebu uhlia a Nemecko sa zbavilo aj stabilnej jadrovej energetiky. V prípade nepriaznivého počasia, keď málo fúka a veterné elektrárne majú znížený výkon, nesvieti slnko, čo limituje výkon ďalšieho zeleného zdroja – solárnych elektrární či nízkeho prietoku riek v dôsledku sucha, čo obmedzuje hydroelektrárne, sa používajú plynové elektrárne na vyrovnávanie dopytu elektrickej siete. To sa dialo v Európe v ostatných mesiacoch.

Graf 3: V ostatných rokoch spotrebovala Európa počas zimy v priemere 57 percent skladovacej kapacity plynu. Maximum bolo počas chladnej zimy 2017/2018, keď spotrebovala vyše 70 percent svojich zásob. Ak by sa to zopakovalo túto zimu, Európa by bola s plynom veľmi „natesno“.

Maximum bolo počas chladnej zimy 2017/2018

Trh je v mode plnej paniky, že pred zimnou sezónou nebude dostatok tejto komodity, na čo reaguje prudkým rastom cien, predovšetkým kontraktov s dodávkou v najbližších mesiacoch, čo využívajú aj rôzni hráči z oblasti hedgeových fondov, keď sa chcú zviezť na vlne nedostatku energií. Vysoké ceny plynu zároveň tlačia z logických dôvodov nahor aj ceny elektriny, ktorá sa produkuje z tohto zdroja.

Graf 4: Ceny elektriny v Nemecku prelamujú rekordy

Ceny elektriny v Nemecku prelamujú rekordy

Zdroj: J&T BANKA, Bloomberg