Akciové trhy

Americké akciové trhy pokračovali minulý týždeň v prešľapovaní tesne pod historickými maximami. Makrodáta aj prospekty firemných ziskov sa zlepšujú, to však už bolo dávnejšie započítané do cien. Technicky, široký index S&P 500 rástol o 0,6 percenta a zatváral 0,2 percenta pod absolútnym vrcholom. Trhoví hráči čakajú na najbližšie kroky a vyjadrenia Fedu na blížiacom sa zasadnutí a na vývoj americkej inflácie, čo by mohlo dať ďalší impulz na pohyb. Paneurópsky akciový index STOXX 600 sa posunul na nové historické maximá s týždenným rastom o 0,8 percenta, za čím stálo zverejnenie solídnych makrodát, ktoré hovoria o robustnom oživení ekonomiky starého kontinentu od druhého kvartálu. Agregátny globálny akciový index MSCI World takisto pokoril historické maximá, keď globálna ekonomika je vo fáze akcelerácie rastu, keď sa takmer úplne otriasla z koronašoku, pričom je dopovaná uvoľnenou menovou politikou, ako aj (špeciálne) americkými fiškálnymi stimulmi.

Dlhopisové trhy

Komunikácia centrálnych bánk, že nebudú na ostatný prudší rast spotrebiteľských cien reagovať, pretože ich považujú len za prechodný jav spätý s otváraním ekonomík po koronalockdownoch, bola úspešná a znížila nervozitu na trhoch a spolu s tým aj výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Spojených štátov či Nemecka. 10-ročný americký výnos klesol na úroveň 1,55 percenta, k čomu prispel aj májový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce, ktorý síce zaostal za očakávaniami, no stále ukázal robustnú tvorbu pracovných miest. To by mohlo znamenať, že Fed ešte dlho nebude chcieť začať diskusiu o redukciu mesačného tempa nákupu aktív v rámci kvantitatívneho uvoľňovania. 10-ročný nemecký výnos kopíroval vývoj na americkom trhu a takisto mierne klesol tesne pod -0,2 percenta, keď prestal reagovať na zlepšovanie makrofundamentov v eurozóne. Mierny rast cien štátnych dlhopisov kopírovali aj ceny podnikových dlhopisov pri viac-menej stabilných rizikových prirážkach.

Komoditné trhy

Cena zlata sa konsolidovala okolo 1 900-dolárovej méty na päťmesačných maximách, kam ju poslali klesajúce reálne výnosy amerických štátnych dlhopisov, keď inflácia rastie, no nominálne výnosy na ňu zásadnejšie nereagujú. Plusom pre kov boli aj nedávne otrasy kryptomien, čo spochybňuje ich postavenie ako digitálneho bezpečného prístavu 21. storočia. Ropa WTI atakovala 70-dolárovú métu a zatvárala najvyššie od jesene 2018 a Brent pokoril 72 dolárov, čo predstavuje najvyššie úrovne od roku 2019, keď rastie dopyt po komodite pri odraze globálnej ekonomickej aktivity, komerčné zásoby vo svete pokračujú v poklese a OPEC a s ním spolupracujúce krajiny vykazujú vysoký stupeň dodržiavania dohody o obmedzení ťažby. Plusom pre čierne zlato boli aj správy o spomalení rozhovorov medzi Teheránom a Washingtonom ohľadne iránskeho jadrového programu, čo znižuje prospekty rýchleho rastu ponuky iránskej ropy na svetových trhoch.

Devízové trhy

Dolár v minulom týždni prerušil trend oslabovania voči euru a vzájomný výmenný kurz sa vrátil pod 122 dolárových centov. Ekonomika eurozóny síce dobieha v oživovaní Spojené štáty (a teda rastový náskok americkej ekonomiky klesá), no stále nedosiahne americké tempo rastu v tomto roku. Ďalšie straty dolára by sa tak už nemuseli objaviť, keď všetky pozitíva okolo odrazu európskej ekonomiky by mohli byť už započítané do kurzu podobne ako všeobecná pomerne konštruktívna nálada na trhoch. K slovu by sa mohol viac dostať fakt, že americká ekonomika ako taká stojí na silnejších fundamentoch v porovnaní s eurozónou spolu s očakávaním, že Fed bude redukovať menovú akomodáciu skôr ako ECB.