„Čierny Strat“ z roku 1969, ktorý Gilmour dodatočne prispôsobil na účely nahrávania hudby Pink Floyd, predali za štyri milióny dolárov. Kupcom v dražbe bol rovnako hudobník a zároveň majiteľ klubu Indianapolis Colts, podnikateľ Jim Irsay. Ide o najvyššiu sumu, akú kedy niekto zaplatil za gitaru v aukcii, uviedol dom Christie’s. Doteraz bolo za gitaru najviac vyplatených viac ako 2,7 milióna dolárov. Išlo o gitaru Fender Stratocaster podpísanú až 19 hudobníkmi vrátane Stinga, Paula McCartneyho, Erica Claptona či Jimmyho Pagea. Cieľom bolo získať peniaze na podporu pozostalých obetí po tsunami v roku 2004.

Jim Irsay rovnako kúpil šesťstrunovú akustickú gitaru, s ktorou vznikla aj skladba Wish You Were Here či Shine On You Crazy Diamond. „Je pre mňa privilégium získať legendárny Čierny Strat a zároveň podporiť charitatívne aktivity Davida Gilmoura a nadácie ClientEarth,“ uviedol Jim Irsay.

David Gilmour, gitarista a spevák skupiny Pink Floyd, je vo svete hudby legendou. Hudobníkom, ktorý dokázal ovplyvniť viaceré generácie a ktorý ešte stále aktívne tvorí sólovú hudbu. Napriek tomu sa rozhodol pre zásadný krok a ponúkol nástroj do aukcie, a to aj preto, že chcel podporiť ekologické a environmentálne kampane po celom svete.

„Zisk z predaja pôjde na moju nadáciu, ktorá sa venuje aj hľadaniu riešení globálnych problémov, a preto, ak aspoň trochu dokážem prispieť k ich riešeniu, rád sa do toho zapojím,“ dodal D. Gilmour.

/data/MediaLibrary/articles/15530/world-records-smashed-christies-dave-gilmour-pink-floyd-guitar-auction-24.jpgzdroj: Newatlas.com

V zbierke má viac ako stodvadsať gitár vrátane jeho preferovaných modelov Fender Broadcasters, Esquires, Telecasters a Stratocasters. Ide o jednu z najkomplexnejších zbierok gitár na svete.

S vydraženými gitarami vznikli pamätné rify, tóny a pesničky, ktoré umožnili Pink Floydu stať sa legendárnou skupinou. Promovanie dražby sa začalo už v apríli tohto roku a pred predajom si ich mohla obzrieť verejnosť na niekoľkých výstavách v Európe a v Spojených štátoch. „Všetky majú svoj príbeh, ale najmä mnohé z týchto gitár v aukcii sú nástrojmi, ktoré mi dodali melódiu, mnohé z nich si zaslúžili, aby som si ich ponechal. Tieto gitary mi dali tak veľa a cítim, že dnes je čas, aby sa presunuli k iným ľuďom, ktorí, dúfajme, nájdu v nich radosť a vytvoria niečo nové,“ uviedol pred aukciou David Gilmour.

Čierny Fender Stratocaster Davida Gilmoura si získal svoje miesto v histórii rock´n´rollu. Táto gitara, známa pod názvom The Black Strat, bola kúpená v roku 1970 v Manny's na West 48th Street v New Yorku a stala sa najznámejším nástrojom speváka a skladateľa Pink Floyd v priebehu takmer päťdesiatich rokov. Medzi rokmi 1970 a 1986 bol The Black Strat hlavnou gitarou Davida Gilmoura a jeho rôzne úpravy prispeli k rozvoju zvuku skupiny Pink Floyd.