Akciové trhy

Akciové trhy na oboch stranách Atlantiku klesli zhruba o jedno percento, keďže politický šum prebil fundamentálnu silu globálnej ekonomiky a očakávaný rast firemných ziskov. Skutočne v priebehu týždňa sa usádzal prach okolo útoku USA na Sýriu, na druhej strane však rástla nervozita pri zostrujúcej sa rétorike amerického prezidenta Donalda Trumpa ohľadne Severnej Kórey, kde sa investori obávajú vojenského útoku, čo by mohlo podkopať celkový ekonomický sentiment. Navyše európske trhy sa dostali pod tlak pred blížiacim sa termínom francúzskych prezidentských volieb, kde síce základný scenár hovorí o tom, že v druhom kole by mohol trhmi priateľsky vnímaný ľavicový centrista Emmanuel Macron zdolať Marine Le Penovú. Lenže precedens britského referenda o brexite, ako aj nečakané víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA sú príliš čerstvé, aby upadli do zabudnutia. Investori sa obávajú hlavne možného postupu extrémneho ľavičiara Jeana-Luca Mélenchona do druhého kola práve na úkor Macrona.

Dlhopisové trhy

Výnosy amerických 10-ročných dlhopisov klesli na 2,2 percenta, teda na úrovne zo začiatku novembra po zvolení Donalda Trumpa do Bieleho domu. Stojí za tým jedna zvýšená nervozita okolo Severnej Kórey, kde USA naznačili, že sa končí éra tolerancie k diktátorskému režimu, ktorý vyvíja jadrové zbrane. Navyše prezident Trump prekvapujúco naznačil, že prostredie nízkych úrokových sadzieb mu vyhovuje, a vykazuje vyššiu otvorenosť ponechať status quo vo Fede, kde sa predtým kriticky vyjadroval voči jeho vedeniu na čele s Janet Yellenovou. Investori navyše začínajú započítavať, že zníženie daní americká administratíva doručí neskôr oproti pôvodným očakávaniam začiatku leta a nebude to zrejme ani na jeho konci. Súčasne sa posúvajú aj očakávania veľkých fiškálnych stimulov, kde bude problematické nájsť dostatočnú podporu v Kongrese, kde časť republikánov zjavne nechce podporovať vlastného prezidenta. Nemecká výnosová krivka sa takisto posunula nadol, keďže neexistuje už ani reziduálna šanca toho, žeby ECB zvýšila sadzby pred koncom roka a pred koncom kvantitatívneho uvoľňovania. Navyše geopolitické napätie takisto zvýšilo dopyt po bezpečných prístavoch podobne ako blížiaci sa termín prezidentských volieb vo Francúzsku, kde by prvé dve pozície v prvom kole podľa ostatných prieskumov síce mali zaujať Emmanuel Macron a Marine Le Penová (ktorú by mal Macron s prehľadom poraziť v druhom kole), no podpora kontroverzného Jeana-Luca Mélenchona s mnohými komunistickými myšlienkami je vysoká a nemožno úplne vylúčiť, že by sa mohol dostať do druhého kola volieb. Aj preto 10-ročný nemecký výnos klesol za týždeň o osem bázických bodov na 0,19 percenta a, naopak, francúzsky stagnoval na 0,9 percenta, pričom prišlo k roztiahnutiu rizikových prirážok aj pri perifériách eurozóny.

Komoditné trhy

Zlato si v uplynulom týždni pripísalo takmer dva a pol percenta a dostalo sa tak na najvyššie úrovne od prezidentských volieb v USA v novembri. Žltý kov tak postupne mieri k hranici 1 300 amerických dolárov za trójsku uncu, keďže investori sa začínajú obávať geopolitického diania vo svete. Časť z nich sa pravdepodobne pripravuje aj na prezidentské voľby vo Francúzsku, keď sa ukázalo, že náskok ľavičiarskeho kandidáta Emmanuela Macrona pred extrémistickou pravičiarskou kandidátkou Marine Le Penovou sa znížil, hoci stále ostáva komfortne vysoký, čo sa týka druhého kola volieb. Trhy sa však obávajú toho, že by sa doň nemusel dostať Macron, ale Jean-Luc Mélenchon. Rast ceny zlata akcelerovali aj slová Donalda Trumpa, ktorý vyhlásil, že americký dolár, v ktorom je táto komodita denominovaná, je príliš silný. Ropa sa v minulom týždni dostala na mesačné maximá, keď sa na trhu objavovali špekulácie o rozšírení nepokojov v Sýrii do ostatných častí regiónu. Veľkým plusom pre komoditu bola jasná deklarácia Saudskej Arábie o ochote predĺžiť dohodu o znížení ťažby členmi OPEC.

Na konci týždňa ceny ropy mierne skorigovali vzhľadom na výsledky vládneho reportu, ktorý síce ukázal pokles rekordných úrovní zásob, ale zatienil ho ďalší nárast produkcie ropy. Cenám čierneho zlata tiež pomohol dolár oslabený slovami amerického prezidenta. Severomorský Brent ukončil týždeň tesne nad 55 dolármi a americký WTI takmer na 52,4 dolára za barel.

Devízové trhy

Americký dolár v ostatnom týždni zoslabol voči košu hlavných zahraničných mien, po jeho prudkom zosilnení po americkom raketovom útoku v Sýrii, keď investori vnímali dolár ako bezpečný prístav. Vytriezvenie v nasledujúcom týždni zakončil a zvýraznil Donald Trump, keď v interview pre Wall Street Journal označil americký dolár za príliš silný pre americkú ekonomiku a zároveň ocenil uvoľnenú monetárnu politiku Fedu. Zisky eura voči doláru zo začiatku týždňa okresalo zverejnenie nižšieho náskoku ľavičiara Emmanuela Macrona pred extrémnou pravičiarkou Marine Le Penovou v prezidentských voľbách vo Francúzsku pri raste preferencií extrémneho ľavičiara Jeana-Luca Mélenchona.