Akciové trhy

Hlavné svetové akciové trhy strávili minulý týždeň v konsolidácii po predchádzajúcej robustnej rallye. S napätím vyčkávali, čo prinesie na fronte obchodnej vojny očakávané stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínskeho oponenta Xi Jinpinga počas samitu G20 v  Osake. Výsledné prímerie ohľadne zavádzania nových protekcionistických opatrení a návrat k rokovaniam o nastavení obchodných vzťahov by mohli podnietiť pokračovanie rastu akcií. Americký index S & P 500 klesol o 0,3 percenta pri stagnácii paneurópskeho indexu STOXX 600 na nule, pričom index rozvíjajúcich sa trhov MSCI Emerging World rástol o 0,2 percenta.

Dlhopisové trhy

Zvýšená nervozita pred samitom lídrov G20 najvplyvnejších štátov sveta spolu so signálmi vädnúceho globálneho makroprostredia viedli k poklesu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov. Nemecký 10-ročný výnos sa pohyboval na historických minimách pod -0,3 percenta, americký s rovnakou splatnosťou na úrovni 2,0 percenta, najnižšej od jesene 2016. Rastu jeho ceny nezabránilo ani triezvenie z očakávaní zníženia sadzieb Fedom už na jeho júlovom zasadnutí po skôr umiernených a nie tak silno holubičích vyjadreniach viacerých predstaviteľov Fedu na čele s jeho šéfom Jeromom Powellom. Očakávania trhu týkajúce sa zníženia sadzieb na júlovom zasadnutí postupne opadávali podľa cien z derivátového trhu zo 100 na 40 percent.

Komoditné trhy 

Pokles výnosových kriviek a slabší dolár spolu s eskaláciou napätia na Strednom východe nahrávali zlatu, ktoré sa usadilo na šesťročnom maxime, nad hranicou 1 400 dolárov. Zo zavedenia ďalších ekonomických sankcií Washingtonu voči iránskym lídrom ťažila aj ropa. V raste je pomohol tiež rekordný pokles zásob amerických ropných produktov minulý týždeň o 13 miliónov barelov, ktorý bol najväčším za ostatné takmer tri roky. Americký benchmark WTI rástol o 1,8 percenta na 58,5 dolára a severomorský Brent o 2,1 percenta na 66,5 dolára. 

Devízové trhy

Euro mierne ustúpilo z trojmesačného maxima voči doláru a kleslo naspäť pod 114 dolárových centov, za čím stáli najmä menej holubičie vystúpenia amerických centrálnych bankárov v porovnaní s očakávaniami, čo schladilo optimizmus investorov okolo potenciálneho razantného zníženia úrokových sadzieb Fedom na budúci mesiac. Pod tlakom je ďalej britská libra, kde rastie šanca na tvrdý brexit, keďže obaja kandidáti na post predsedu vládnucej Konzervatívnej strany a tým aj na post premiéra Boris Johnson, ako aj Jeremy Hunt sa vyjadrili, že sú ochotní vyviesť krajinu z EÚ aj v režime tvrdého brexitu.