Akciové trhy

Americké akciové trhy majú za sebou rozkolísaný týždeň, keď síce prekonávali svoje rekordné maximá, ale nevyhli sa ani výpredajom. Pozitívnym sentimentom hýbalo zverejnenie zápisnice z posledného zasadnutia menového výboru Americkej centrálnej banky. Fed si ohľadom sprísňovania menovej politiky udržal mierny tón a nikam sa neponáhľa, aj keď väčšina čelných predstaviteľov sa zhodla, že podmienky na zníženie nákupu aktív, tzv. tapering, budú splnené skôr, ako sa predpokladalo. Nadobudnuté úrovne prešli skúškou odolnosti, keď trhu začali dominovať obavy zo spomaľovania ekonomickej obnovy v dôsledku rýchleho šírenia delta variantu koronavírusu vo svete, ktoré zrážali zisky predovšetkým v Európe. Po malom výpredaji sa však na trh rýchlo vrátili kupci, ktorí využili nižšie ceny a všetky straty poskupovali naspäť. Celkovo blue chips index Dow Jones pridal 0,24 percenta na 34 870 bodov, širší index S&P 500 vzrástol o 0,4 percenta na 4 369 bodov a technologický Nasdaq Composite si polepšil o 0,43 percenta na 14 701 bodov. Paneurópsky index STOXX Europe 600 poskočil o 0,19 percenta na 457,67 bodov, nemecký DAX si polepšil o 0,24 percenta 15 867 bodov a britský FTSE 100 stagnoval na 7 121 bodoch. Nedarilo sa emerging trhom, ktoré stratili 2,75 percenta.

Dlhopisové trhy

Výnosové krivky na oboch brehoch Atlantiku napriek zrýchľujúcemu sa globálnemu ekonomickému rastu, siliacim inflačným tlakom v ekonomike a predpokladu, že Fed by mohol ešte pred koncom roka redukovať tempo nákupu dlhopisov v rámci kvantitatívneho uvoľňovania, iracionálne padali strmhlav nadol až k februárovým minimám. Dôvodom môže byť menej jastrabí Fed aj ECB v porovnaní s očakávaniami, ako aj ústup strachu z nekontrolovateľnej inflácie, zatváranie krátkych pozícií a relatívne pomalé oživenie na americkom trhu práce. Americký 10-ročný výnos zakončil týždeň o šesť bázických bodov nižšie na 1,36 percenta, nemecká desiatka rovnakým tempom poklesla až k hranici -0,3 percenta.

Komoditné trhy

S rastúcou nervozitou na trhu a klesajúcimi výnosmi na dlhopisoch sa zlato aj napriek silnému doláru vyšvihlo až k trojtýždňovému maximu, tesne nad hranicu 1 800 dolárov. Ziskom 1,18 percenta tak predviedlo najlepší výkon za ostatných sedem týždňov. Turbulentné obchodovanie zažila ropa, ktorá najprv vyletela k šesťročným maximám, keď sa aliancia OPEC+ nevie dohodnúť na navýšení svojej produkcie. Bezprostredne tak hrozí, že kartel nenavýši svoje ťažobné limity od augusta, čím by globálna ekonomika prišla o kľúčové dodatočné dodávky v čase, keď dopyt po energii a palivách rýchlo rastie s oživením ekonomiky po pandémii. Neistota na trhu bola nakoniec ocenená prudkým výpredajom, ktorý zastavil až enormný pokles amerických zásob v minulom týždni takmer o 7 miliónov barelov a najvyšší dopyt po palivách v priebehu tzv. driving season v histórii. Americký benchmark, ropa WTI zakončila týždeň nižšie o 0,8 percenta na 74,56 dolára a severomorský Brent po rovnakom poklese na 75,55 dolára za barel.

Devízové trhy

Americký dolár v prvej polovici týždňa atakoval trojmesačné maximá voči konkurencii, keď ťažil z pozície bezpečného aktíva v čase neistoty a rýchlejšieho oživenia americkej ekonomiky ako v Európe a inde vo vyspelom svete. Vzpruhou pre slabé euro bola v závere týždňa aspoň ECB, ktorá upravila svoj inflačný cieľ na rovné dve percentá, čo je analytikmi vnímané ako uistenie o nekončiacom sa období uvoľnenej menovej politiky.