Ešte koncom septembra neznámy filmový fanúšik zaplatil milión dolárov za prilbu Dartha Vadera. Mal ju na sebe herec David Prowse v roku 1980 vo filme Hviezdne vojny V: Impérium vracia úder. Je to originálny kúsok vyrobený z laminátu a s penovými výplňami. Vydražili ho za 898 420 dolárov. Po zarátaní všetkých poplatkov celková suma prekročila milión.

Prilba bola súčasťou dražby filmových rekvizít, na ktorej boli aj predmety z Rockyho či z bondoviek. Celkový výnos z aukcie bol 8 miliónov dolárov. Prilba sa stala najdrahším kúskom. Očakávalo sa, že vynesie 400 000 dolárov, nakoniec prekonala odhad viac ako dvojnásobne.

/data/MediaLibrary/articles/16021/darth-vader.jpgzdroj: Esquireme.com

Našli ju po 30 rokoch

Šťastie v aukcii sa chystá skúšať aj majiteľ prilby Stormtroopera, imperiálneho vojaka z Hviezdnych vojen. Robert Hawkins zorganizoval v roku 1978 vo svojom vidieckom sídle v Anglicku propagačnú akciu pre film. Zúčastnil sa na nej aj spomínaný David Prowse a Carrie Fisher, ktorá hrala princeznú Leiu. Hawkinsovi darovali originálnu prilbu z roku 1977. Bola to jedna z 56, ktoré vyrobili a použili pri nakrúcaní. Neskôr sa však na ňu pozabudlo a tri desaťročia zapadala prachom. Hawkinsov príbuzný ju teraz ponúka do dražby a očakáva sa, že vynesie 180 000 libier.

Najväčšia zbierka plagátov

Nielen Hviezdne vojny lákajú fanúšikov, ale v kurze sú aj bondovky. V Anglicku budú 5. novembra dražiť najväčšiu zbierku filmových plagátov Jamesa Bonda. Obsahuje takmer 500 kúskov a je rozdelená na niekoľko sekcií. Zahŕňa napríklad sériu plagátov všetkých bondoviek od Seana Conneryho až po Daniela Craiga. Potom je v nej viacero veľkých plagátov, ktoré slúžili na propagáciu dobrodružstiev agenta 007 v 60. rokoch v USA. Spolu by mohla aukcia vyniesť až 250 000 libier.