Akciové trhy

Konštruktívna nálada na trhoch bola ťahaná ústupom pandémie koronavírusu v zámorí, kde vďaka rýchlej vakcinácii je len tretinový prírastok novonakazených v porovnaní s prelomom rokov. Úspech očkovania dáva nádej na rýchle oživenie nielen domácej, ale aj globálnej ekonomiky, ktorej rast by mohol v tomto roku presiahnuť päťpercentnú hranicu a byť tak najrýchlejší minimálne za ostatnú dekádu. To by malo pomôcť k odrazu ziskovosti firemného sektora, čo potvrdzuje aj aktuálne prebiehajúca výsledková sezóna, ktorá pokračuje v kladnom vyznení výsledkov a opatrných výhľadov, keď z doteraz reportovaných 4/5 firiem hlavného akciového indexu S&P 500 vyše 80 percent prekonalo očakávania na úrovni ziskovosti.

Sumárne blue chips index Dow Jones pridal percento na 31 458 bodov, širší index S&P 500 sa zvýšil o 1,2 percenta na 3 934 bodov a technologický Nasdaq Composite spevnil o 1,7 percenta na 14 095 bodov, čo boli ich nové zatváracie maximá. Paneurópsky index STOXX Europe 600 spevnil o percento na 414 bodov, britský FTSE 100 o 1,5 percenta na 6 589 bodov a nemecký DAX uzavrel na červenej nule 14 049 bodov. Najlepšie sa darilo ázijským trhom, kde sa japonský Nikkei 225 zvýšil o 4,2 percenta na 29 520 bodov. 

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečných štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku skôr len stagnovali, keď očakávania schválenia fiškálneho balíčka protipandemickej pomoci v Kongrese boli zahrnuté už v predchádzajúcom pohybe a aj napriek inflačným očakávaniam cenové tlaky v USA v úvode roka skôr spomaľujú. Navyše menová politika Fedu by mala zostať trpezlivo uvoľnená, až pokiaľ sa nepodarí výrazne zotaviť trhu práce, čo by malo trvať ešte minimálne rok. Krivky v USA sa rozhýbali až na záver týždňa, keď 10-ročný výnos vystúpil k ročnému maximu na 1,21 percenta. Nemecká desiatka sa aj naďalej pohybuje tesne pod –0,4 percenta.

Komoditné trhy

Zlato nedokázalo výraznejšie využiť oslabovanie dolára, keď viac prevládal faktor silného ekonomického oživenia nad faktormi, že masívne fiškálne a menové stimuly v USA a vo svete môžu spustiť neželane vysokú infláciu. Žltý kov si tak pripísal len pol percenta na 1 824 dolárov. Ropa prekonáva ročné maximá vďaka oživujúcemu globálnemu dopytu pri pokračovaní ťažobných škrtov kartelu OPEC a jeho spojencov, keď navyše USA ustavične rozpúšťajú svoje nadmerné zásoby. Americká ľahká ropa WTI pridala 4,7 percenta takmer na 60 dolárov, ropa Brent vzrástla o 5,2 percenta takmer na 63 dolárov za barel.

Devízové trhy

Kombinácia holubičieho Fedu, pomalšej inflácie a ochoty investorov podstupovať riziko sa podpísala pod opätovné oslabovanie amerického dolára na dvojtýždňové minimum voči konkurencii. Naopak, darilo sa euru, ktoré posilnilo voči americkej mene na 121-centovú hranicu, a to aj napriek horším vyhliadkam európskej ekonomiky v porovnaní s tou v zámorí.