Od eufórie pred začiatkom sviatkov cez vzrušenie zo začiatku nového roka, ktorý poskytuje nové príležitosti, až po absenciu pesimistických investorov na trhoch, ktorí sú už na dovolenkách.

Presné matematické odmeranie efektu koncoročnej rally je však problém. Neexistuje totiž exaktná zhoda na definícii, čo „Santa Claus rally“ znamená. Časť názorov referuje o raste trhu počas posledného mesiaca v roku. Iní ju definujú ako rast od prvého decembra až po maximá v tomto mesiaci. Ďalšia definícia hovorí o nadpriemerných ziskoch v posledný týždeň v roku, keďže v USA je pojem Santa Claus ekvivalentom slovenského „Ježiška“, ktorý nosí na Vianoce darčeky.

Ježiško na finančných trhoch

Štatistiky od vzniku indexu Dow Jones v roku 1896 hovoria, že v decembri rástli akcie až 74 percent času. V tomto mesiaci dosiahli priemerný zisk 1,4 percenta, pri priemernom nedecembrovom zisku vo výške 0,4 percenta. Historicky však existujú dva lepšie mesiace pre akcie – jún a júl. Navyše počas viacerých dekád 20. storočia bol pre ne december najhorší mesiac.

Znižuje to dôveru v to, že práve aktuálny mesiac by mal byť pre burzy solídny. Potvrdzuje to aj fakt, že decembrová rally od začiatku po maximá je z celoročného pohľadu len podpriemerná, keď dosahuje 3,1 percenta, o 0,4 percenta menej ako nedecembrový rast. Vyplýva z toho, že existujú aj významnejšie sezónne vzorce ako „Santa Claus“.

Nedávno dvaja profesori financií na Oxfordskej univerzite robili komplexné štatistické testy ohľadne mesačných výnosov najstaršieho indexu na svete. Prišli k záveru, že neexistuje žiadny konzistentný vzor sezónnych výnosov, čo by znamenalo, že de facto popreli existenciu „Santa Claus rally“.

Štúdia však odhalila, že nadpriemerný decembrový zisk prichádza v období od Vianoc do konca roka. Posledných sedem dní v roku rástol Dow Jones v priemere o 1,7 percenta a v zisku bol 77 percent času. Je to významná odchýlka od priemerného 0,2-percentného rastu za akúkoľvek inú sedemdňovú periódu roka.

Vianočná rally by tak predsa len mohla byť jedným z najvýznamnejších sezónnych „patternov“. Po väčšinu rokov by sa teda mohlo oplatiť staviť na ňu. Azda aj bez ohľadu na fundamenty a na technickú analýzu.