Akciové trhy

Americká Wall Street, ako aj európske akcie počas minulého týždňa pokračovali vo svojej rely a opäť tak prepisovali svoje rekordné maximá pri zlepšovaní výkonu nielen americkej, ale aj globálnej ekonomiky a solídnom začiatku podnikovej výsledkovej sezóny za prvý kvartál, ktorú úspešne odštartovali banky. Akciových býkov nezastavil ani marcový odraz americkej inflácie, s ktorou trh viac-menej počítal, a investori sa aj naďalej spoliehajú, že Fed neustúpi zo svojej politiky nízkych sadzieb. Konštruktívnu náladu nepokazili ani problémy s vakcínami od spoločností Johnson & Johnson a AstraZeneca, ktoré ešte viac brzdia už aj tak pomalé tempo očkovania v Európe. Sumárne z Ameriky blue chips index Dow Jones posilnil o 1,19 percenta na 34 201,99 bodu, širší index S&P 500 pridal 1,38 percenta na 4 185,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite spevnil o 1,1 percenta na 14 052,34 bodu. V Európe hlavný benchmark STOXX Europe 600 posilnil o 1,2 percenta na 442,49 bodu, britský FTSE 100 vzrástol o 1,5 percenta na 7 019,53 bodu a nemecký DAX si pripísal 1,48 percenta na 15 459,75 bodu.

Dlhopisové trhy

S akciovou rely a silnejúcimi inflačnými tlakmi paradoxne klesali v zámorí výnosy štátnych dlhopisov, keď ich nadol tlačil holubičí Fed a zvýšený záujem investorov o najnovšie emisie amerického dlhu. Opačný vývoj bol v Európe, kde sa stávky na cyklické oživenie ekonomiky pretavili do rastu výnosov v jadre aj na periférii eurozóny. Americký 10-ročný výnos zaznamenal najväčší týždenný pokles takmer za 10 mesiacov, keď spadol o sedem bázických bodov tesne pod 1,6 percenta, nemecká desiatka sa zdvihla o štyri bázické body na -0,25 percenta.  

Komoditné trhy

Aj napriek všeobecnému optimizmu z oživenia globálnej ekonomiky sa vďaka klesajúcim výnosom na dlhopisoch a slabšiemu doláru darilo zlatu, ktoré zaznamenalo najlepší týždeň za ostatné štyri mesiace a vystúpilo až na svoje sedemtýždňové maximum 1 778 dolárov. Ropa sa dokázala vymaniť z negatívneho trendu rastúcej produkcie kartelu OPEC+ a v reakcii na rastúci dopyt po energii v dôsledku silného oživenia svetového hospodárstva a najväčšieho zníženia amerických zásob za posledné dva mesiace vystúpila na najvyššie pozície od polovice marca. Ropa Brent pridala 5,8 percenta na pozície tesne pod 67 dolármi a ropa WTI sa 6,3-percentným rastom vyhupla nad 63 dolárov za barel.

Devízové trhy

Po prudkom marcovom posilňovaní stráca pevnú pôdu pod nohami americký dolár, ktorý sa aj napriek zlepšujúcim makroekonomickým fundamentom z domácej ekonomiky zosunul voči konkurencii až na štvortýždňové minimá. So zvýšeným záujmom investorov o rizikovejšie meny a priaznivejším úrokovým diferenciálom sa darí euru, ktoré voči doláru posilnilo až k hranici 120 centov.