Akciové trhy

Hoci ešte koncom augusta americké akcie prepisovali historické maximá pri odsunutí rizík obchodnej vojny a nervozity na emerging trhoch na druhú koľaj, začiatkom septembra prišlo k obratu. Wall Street precitla a korigovala po bezprostrednej hrozbe zavedenia ďalších amerických dovozných ciel vo výške 200 miliárd dolárov na čínsky tovar, pričom prezident Donald Trump zvažuje, že k tomu pridá sankcie na 267 miliárd dolárov. Navyše na ňu dopadol aj rastúci stres z emerging trhov, kde sa sprísňujú finančné podmienky pre silný dolár, a očakávanie zvyšovania sadzieb Fedom, čo následne podkopáva biznis sentiment a vedie k zhoršovaniu ekonomického výhľadu. Tie následne tlačia na ďalšie oslabenie ich mien, čím sa kruh uzatvára. Navyše sentiment na nich podkopáva turecká a argentínska kríza. Výsledkom bolo, že emerging akcie sa dostali na medvedí trh, keď akciový index MSCI Emerging Markets klesol od tohtoročných maxím už o vyše 20 percent. Len minulý týždeň klesol o 3,1 percenta pri 1,7-percentnej strate MSCI Developed World Indexu. Široký americký index S & P 500 odovzdal 1,0 percenta, pričom pod tlakom boli najmä technologické akcie, ktoré predtým najviac rástli a ktoré doplatili na tlak na väčšiu reguláciu sociálnych sietí. Aj preto technologický index Nasdaq Composite stratil až 2,6 percenta. Európske akcie takisto končili pri zvýšenej averzii k riziku v stratách, keď paneurópsky index Stoxx 600 stratil 2,2 percenta.

Dlhopisové trhy

Napriek relatívne vystresovaným akciám sa výnosy na dlhopisových trhoch posunuli nahor. Stálo za tým najmä zverejnenie silného augustového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce, ktorý zavŕšil publikáciu série solídnych dát zo Spojených štátov dávajúcich jasnú zelenú na pokračovanie zvyšovania sadzieb Fedom, pričom aj dáta z eurozóny hovorili o pokračovaní svižného ekonomického rastu, hoci slabé nemecké čísla priemyselnej produkcie či podnikových objednávok za júl vyvolali určité znepokojenie. Nebyť rizík obchodnej vojny a napätia na rozvíjajúcich sa trhoch, bol by 10-ročný americký výnos ďaleko nad tromi percentami. Minulý týždeň sa k tejto méte aspoň zospodu priblížil, keď sa posunul nahor o osem bázických bodov na 2,94 percenta, čo malo následne vplyv aj na ďalšie dlhopisové trhy. Neprekvapujúco boli pod tlakom dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín z rovnakých príčin ako akcie. Výrazne sa však znížili talianske rizikové prirážky, keď sa zdá, že populistická vláda nebude úplne nerozvážne uvoľňovať fiškálnu politiku. Desaťročný taliansky výnos klesol na týždennej báze o 20 bázických bodov a priblížil sa k trojpercentnej méte.

Komoditné trhy

Zlato ostáva naďalej pod tlakom a pohybuje sa okolo 1200-dolárovej méty, keď dopláca na silný dolár a s tým spätý pád emerging mien, čo oslabuje jeho nákupy z týchto regiónov. Riziko rozšírenia nákazy z emerging trhov do ďalších ekonomík pri averzii k riziku pre obchodnú vojnu a zvýšenie produkcie krajinami OPEC za august podľa prieskumu S & P Global Platts Survey viedlo k poklesu cien ropy Brent o 0,8 percenta, keď započítavanie výpadku ťažby v Iráne bolo (dočasne) zabudnuté. Severoamerická WTI klesla až o 2,9 percenta, keď doplatila aj na nečakaný rast zásob jej produktov v Spojených štátoch.

Devízové trhy

Americký dolár sa posilnil voči zvyšku sveta v dôsledku rastu nervozity z toho, že Washington by mohol čoskoro zaviesť ďalšie dovozné clá na čínsky tovar a pre stratu dôvery investorov k emerging aktívam (dokonca aj voči krajinám, ktoré sú v solídnej kondícii) pri riziku toho, že panika sa rozleje aj do rozvinutého sveta. Plusom pre dolár bolo tiež zverejnenie viacerých silných dát z americkej ekonomiky, ktoré dávajú priestor na ďalšie zvyšovanie sadzieb v USA. Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru klesol k 115,5 dolárového centa. Index emerging meny sa dostali už na najnižšiu úroveň od mája 2017.