Stoličky si pred viac ako 240 rokmi dal vyrobiť gróf d'Artois at Bagatelle, mladší brat kráľa Ľudovíta XVI., ktorý sa sám neskôr stal kráľom Karolom X. Objednal si ich do spálne svojho honosného parížskeho sídla Châeau de Bagatelle. Vyrobili ich nábytkársky majster Georges Jacobs a sochár Jean-Baptiste Rode. Zachovali sa z nich len ozdobne vyrezávané drevené rámy. Sedadlá a operadlá chýbajú. Napriek tomu o ne pri dražbe v aukčnom dome Artcurial prebehla poriadna bitka. Očakávalo sa, že ich predajú maximálne za pol milióna eur, no výsledná cena bola viac ako dvojnásobná. V sume 1,17 milióna eur sú zahrnuté aj všetky poplatky.

Nábytok zhabali

Po revolúcii v roku 1789 odišiel gróf d'Artois at Bagatelle do exilu a jeho majetky skonfiškovali. Jeho posteľ je teraz vystavená v Louvri, no stoličky zo spálne po štyroch rokoch štát predal. Viackrát zmenili majiteľa a posledných 20 rokov patrili súkromnému zberateľovi, ktorý ich teraz ponúkol do dražby. Identita nového vlastníka nie je známa. Prezradili o ňom len to, že nežije vo Francúzsku a je to milovník francúzskeho dekoratívneho umenia, ktorý teraz pridá tieto kúsky do svojej zbierky. Stoličky tak opustia Francúzsko.

Krajinu v roku 1789 opustil aj ich pôvodný vlastník. Najprv žil v Taliansku, Belgicku a Rusku, potom mu ponúkol útočisko a štedré financie britský kráľ Juraj III. Počas búrlivej revolúcie Ľudovíta XVI. v roku 1793 popravili a monarchiu zrušili. No po Bourbonovskej reštaurácii v roku 1814 sa gróf d'Artois at Bagatelle do Francúzska vrátil a neskôr bol dokonca korunovaný ako Karol X. Vládol v rokoch 1824 – 1830, no po ďalších nepokojoch odstúpil. Jeho nástupca Ľudovít Filip I. sa stal definitívne posledným francúzskym kráľom.

/data/MediaLibrary/articles/17968/stolicky-1.jpgZdroj: artcurial

/data/MediaLibrary/articles/17968/stolicky-2.jpgZdroj: artcurial

/data/MediaLibrary/articles/17968/stolicky-3.jpgZdroj: artcurial

/data/MediaLibrary/articles/17968/stolicky-4.jpg

Zdroj: artcurial