Napriek tomu, že kino navštívi iba raz ročne, vo filmovom biznise má obrovské slovo. Dokonca vykročil k tomu, aby ovládol Hollywood. Za týmito plánmi rozhodne nie je žiadne filmové fanúšikovstvo, ale starostlivo zvážené strategické podnikateľské rozhodnutia.

Wang Ťien-lin sa narodil 24. októbra 1954 v strednej Číne. Jeho rodičia slúžili v Maovej ľudovej armáde. Jeho štúdium sa skončilo na strednej škole potom, čo Mao zrušil čínsky vzdelávací systém. Wang mal potom len dve možnosti – pracovať v poľnohospodárstve, alebo vstúpiť do armády. Vďaka rodičom sa mu podarilo to druhé, čo bolo v porovnaní s prácou na poli na vidieku o niečo perspektívnejšie. Najprv však bolo treba prežiť výcvik, ktorého súčasťou bol napríklad 1000-kilometrový pochod. Vojaci ho museli zvládnuť za dva mesiace pri teplotách pod nulou. Wang dodnes živo spomína na to, ako museli pochodovať nepretržite aj tri dni a tri noci a naučili sa spať za chôdze. Raz videl vojaka, ktorý so zavretými očami spadol z útesu. Chcel naňho zakričať, ale nevládal. Okrem vyčerpávajúcich cvičení totiž trpeli aj nedostatkom jedla.

Nakoniec však Wang v armáde vydržal 16 rokov a dotiahol to na veliteľa pluku. Keď odišiel do výslužby, pracoval v štátnej správe v prístavnom meste Ta-lien. Vzápätí mu tam ponúkli miesto riaditeľa štátnej developerskej spoločnosti, ktorá sa topila v dlhoch. Nikto iný to miesto nechcel. Písal sa rok 1988 a pre 34-ročného Wanga to bola životná šanca, do ktorej sa zahryzol so svojou typickou vervou. Vďaka svojim kontaktom, inováciami, ale aj silou vôle zakrátko dostal spoločnosť do zisku. Firma si zmenila meno na Wanda, čo sa dá preložiť ako „všetko splnené“. Meno jej vybrali ľudia v súťaži v novinách. Wanda sa stala jednou z prvých čínskych spoločností, ktoré vydávali akcie. Prešla procesom privatizácie, v ktorom si Wang postrážil, aby bol jasným väčšinovým vlastníkom.

Dnes má 130-tisíc pracovníkov a je jedným z najväčších čínskych súkromných zamestnávateľov. Wanga v marci tohto roka vyhlásil magazín Forbes za najbohatšieho človeka v Ázii s majetkom 28,7 miliardy dolárov. Odvtedy mu majetok ešte vzrástol, aktuálne sa odhaduje na 33,3 miliardy dolárov.

Dlhé roky sa jeho firma zameriavala najmä na nehnuteľnosti a v tejto oblasti si vybudovala silné meno. Wang na ňu preniesol svoj vorkoholizmus (nikdy si neberie dovolenku) a Wanda je schopná realizovať projekt od návrhu po odovzdanie za pár mesiacov. Postupne sa však Wanda začala orientovať aj na zábavný priemysel. V súčasnosti vlastní najväčšiu sieť kín na svete. Je len logické, že Wang začal poškuľovať aj po tom, kto mu do tých kín dodáva obsah. Začal skupúvať menšie americké štúdiá a za 8,2 miliardy dolárov buduje v Číne najväčšie štúdiá na svete. Nikdy sa tiež netajil tým, že túži vlastniť aj niektoré z veľkých amerických štúdií. Najradšej by bol väčšinovým vlastníkom v Paramounte.

Tam mal tiež viac možností. Mohol sedieť a čakať, kedy bude niektoré na predaj. Lenže to by nebol Wang. Začal teda pripravovať veľký multimiliardový fond, ktorý by mal investovať do všetkých šiestich hlavných hollywoodskych štúdií. Prvý obchod uzavrel v septembri so Sony Pictures.

„Mohol som začať, ako som chcel, napríklad investovať do všetkých šiestich. Budeme pokračovať v práci na prípadnej akvizícii. Nezaškodí však, keď začneme tým, čo môžeme urobiť. Účasť prostredníctvom investícií sa v súčasnosti javí ako veľmi rozumná,“ povedal Wang vo veľkom rozhovore pre Hollywood Reporter.

A tak, kým pred pár rokmi jeho meno nikto nepoznal, dnes si nikto v Hollywoode nedovolí nerátať s ním. Keď sa 17. októbra objavil v Los Angeles na prvom veľkom podujatí v USA, prišli ho na večeru privítať šéfovia väčšiny štúdií a herci rangu Harrisona Forda.

Typická rýchlosť, s akou sa hrnie na trh, vyvolala aj negatívne reakcie. Jeho akvizície chce preskúmať skupina kongresmanov, ktorí sa obávajú čínskeho vplyvu na USA. Odborníci však hovoria, že Wangov priamy vplyv na obsah filmov bude minimálny. Ostatne, vo svojich amerických akvizíciách Wang nerobil žiadne personálne zmeny. Americké štúdiá navyše už dávno samy prešli na neutrálny postoj k Číne, ktorá pre nich predstavuje veľký a stále rastúci trh. Do roku 2026 bude Čína tvoriť 40 až 50 percent svetového filmového trhu a Američania na ňom chcú zarábať.

V tom čase už chce byť Wang v dôchodku. Po roku 2021 prestane riadiť každodenné operácie Wanda Group a sústredí sa na filantropiu. Podľa vzoru Billa Gatesa a Warrena Buffetta chce väčšinu majetku venovať na charitu. A možno sa mu dovtedy podarí stretnúť aj s jeho idolom. Napriek tomu, že na filmy nemá veľa času, jednu hviezdu obdivuje. „Mojou múzou je Nicole Kidman. Keď som bol mladý, zbožňoval som ju. Je veľmi krásna a v Číne má veľké meno,“ dodal pre Hollywood Reporter.