Za dokonalý drahý kameň nakoniec v aukcii majiteľ zaplatil 34 miliónov dolárov, čo okrem iného podľa viacerých odborníkov opäť rozvírilo obavy, či je trh stále činný. Rekordné predaje, ktoré totiž trh zaznamenal tento rok, nemali porovnanie prinajmenšom v ostatnej dekáde, napriek tomu mnohí vnímajú aj tento predaj ako strop.

Trh je stále aktívny

Predaj v Ženeve sa však radí k rekordným a potvrdil, že drahé kamene majú naďalej svoje opodstatnenie ako investícia. Záujemca za 163-karátový (32,6 gramu) kameň zasadený v štýlovom náhrdelníku s menšími diamantmi a smaragdami zaplatil bez započítania poplatkov a daní v prepočte 28,7 milióna eur.

Kameň zasadený do stredu náhrdelníka z drahokamov navrhol Fawaz Gruosi, zakladateľ De Grisogono, a je najväčším svojho druhu, aký kedy bol dražený. Zároveň je o 40 percent väčší ako diamant Sotheby's predávaný v roku 2013. Ten však bol predaný len o tri milióny dolárov lacnejšie, uviedol na margo predaja Tobias Kormind, vedúci londýnskeho online klenotníka 77Diamonds.com.

Podľa neho mal však kameň oveľa väčší potenciál a obchodníci dúfali, že ho možno predať za ešte viac. „Naznačuje to, že trh už mohol dosiahnuť svoj vrchol, keďže viacerí odborníci predpokladali vyššiu cenu kameňa v predaji,“ dodal T. Kormind.

/data/MediaLibrary/articles/12564/bychristies02.jpgzdroj: Christie´s

Kameň bol podľa aukčnej siene Christie’s vo svojej nespracovanej podobe (404,2 karátu) najväčším diamantom, aký kedy našli v Angole, a zároveň 27. najväčším nájdeným bielym diamantom na svete. Diamant, v surovom stave pomenovaný de Fevereiro, má najvyššie možné hodnotenie ohľadom farby (D) aj čistoty (flawless – bezchybný). Zároveň patrí do raritnej skupiny IIa, do ktorej sa radia len dve percentá nájdených diamantov.

Nákup ako investícia

Diamant bol objavený vo februári 2016. Na polročnom podrobnom skúmaní a brúsení v New Yorku spolupracovalo desať renomovaných odborníkov na čele s osemdesiatročným Benom Greenom, ktorý je podľa Christie’s považovaný za najlepšieho brusiča diamantov na svete. Za spôsob spracovania bol zvolený brus, ktorý sa nazýva emerald. Výnimočné diamanty aj iné drahé kamene kupujú záujemcovia po celom svete predovšetkým ako bezpečnú dlhodobú investíciu s istým zhodnotením. „Ceny diamantov s najvyšším hodnotením farby a čistoty vážiacich tri až štyri karáty vzrástli za uplynulú dekádu o 60 percent. Vydražený diamant má však výnimočných 163 karátov, čo znamená, že rast ceny bude oveľa rýchlejší,“ uvádza klenotník Alojz Ryšavý.