Akciové trhy

Všetky hlavné svetové akciové trhy pokračovali minulý týždeň v rallye začatej na prelome rokov, ktorej dodávali palivo rastúce očakávania zakopania sekery obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou. Naďalej pozitívne pôsobil aj fakt, že Fed pozastaví zvyšovanie úrokových sadzieb a redukciu svojej bilancie, pričom holubičím slovníkom sa prezentovali aj viacerí centrálni bankári z eurozóny. Najsledovanejší akciový index na svete, americký S & P 500 si pripísal rast už deviaty týždeň v rade, keď sa posilnil o 0,6 percenta, čo je najdlhšia séria od mája 1995. Paneurópsky index STOXX 600 sa spevnil tiež o 0,6 percenta, keď dokázal zo seba striasť zverejnenie ďalších nepresvedčivých dát z eurozóny. Mierne oslabenie dolára pridalo forsáž rastu akcií na rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré merané indexom MSCI Emerging World rástli minulý týždeň o 2,7 percenta.

Dlhopisové trhy

V prostredí ochoty podstupovať riziko mali tendenciu mierne rásť výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov Spojených štátov, neskôr však boli vymazané už zmieneným embargom Fedu k sprísňovaniu menovej politiky, ako aj skutočnosťou, že zverejňované makrodáta zatiaľ nenaznačujú výraznejší odraz globálnej ekonomickej aktivity. To platí najmä pre eurozónu, čoho výsledkom je, že väčšina nemeckej výnosovej krivky je pod nulou a 10-ročný výnos sa pohybuje okolo 0,1 percenta. Konštruktívna nálada na trhoch však umožnila kompresiu rizikových prirážok podnikových dlhopisov v neinvestičnom pásme, pričom rástli aj ceny bondov na emerging trhoch.

Komoditné trhy

Ropa kopírovala vývoj na akciových trhoch, a teda rástla, k čomu jej pomáha pokles ťažby zo strany OPEC na čele so Saudskou Arábiou, ktorá plní obmedzenia na vyše 100 percent. WTI sa tak pohybuje už na 57-dolárovej méteBrent okolo hladiny 67 dolárov na najvyšších úrovniach od novembra 2018. Zlato dosiahlo 10-mesačné maximá, keď atakovalo 1350-dolárovú métu v dôsledku pokračovania obáv z pomalšieho globálneho ekonomického rastu, rôznych neistôt spätých s neskorou fázou hospodárskeho cyklu či znížených výnosov na dlhopisových trhoch.

Devízové trhy

Na devízových trhoch sa výraznejšie posilnila britská libra a vzájomný výmenný kurz voči euru klesol o takmer percento na 0,8681 pence, keďže ostatný politický vývoj vo Veľkej Británii naznačuje, že riziko tvrdého brexitu výrazne pokleslo. Buď totiž prejde brexitová dohoda parlamentom, alebo sa termín brexitu posunie na neskôr. Dolár sa mierne oslaboval voči zvyšku sveta pre zníženú averziu k riziku na pozadí pokroku v čínsko-amerických obchodných rokovaniach. Euro sa tak posunulo na 113,4 dolárového centa a medzitýždenne získalo asi 0,3 percenta, keď sa dokázalo povzniesť aj nad ďalšie slabé makrodáta z eurozóny.