Meno hudobníka Kurta Cobaina po dlhom čase opäť raz rozvírilo hladiny nielen hudobného sveta, ale aj sveta aukcií.

Jeho gitara, na ktorej hral na jednom z posledných unplugged koncertov v New Yorku, sa najnovšie vydražila za šesť miliónov dolárov. Ide o vzácnu gitaru Martin D-18E z roku 1959. Z modelu sa vyrobilo 302 kusov, ten Cobainov ako siedmy v poradí.

Jej majiteľom sa stal rovnako človek z hudobného sveta Peter Freedman. Ten je zároveň majiteľom austrálskeho výrobcu mikrofónov RØDE Microphones. Jeho rodinná firma vznikla v 60. rokoch v Sydney, kde si Freedman otvoril malý obchod s hudobnými nástrojmi.

Pre hudobný svet je prínosom, že svoju novú cennú gitaru plánuje poslať na svetové turné a neukryť ju v súkromnej zbierke. Cieľom turné má byť aj podpora umelcov, ktorí momentálne prežívajú ťažké časy.

Je to veľkolepá vec, a nielen pre mňa, pretože pre seba som gitaru nekupoval. Chcem s ňou spraviť svetové turné, pri ktorom by som rád upozornil na neutešenú situáciu hudobníkov, ktorí aktuálne nemôžu vystupovať. Následne ju znova predám a zo zisku opäť podporím umelcov,“ uviedol na margo aukcie a kúpy P. Freedman.

Vníma to ako príležitosť vrátiť hudobnej komunite niečo naspäť, keďže umelci nákupmi podporovali jeho biznis už niekoľko dekád.

K. Cobain vystúpil s gitarou a so svojou kapelou Nirvana na unplugged koncerte v New Yorku. Podujatie malo veľký ohlas a úspech najmä po vydaní albumu MTV Unplugged in New York. Ten vyšiel zhruba pol roka po samovražde speváka skupiny.

Na album sa dostali také hity ako Come as you are, Where did you sleep, About a Girl a keďže išlo o jeden z posledných koncertov, mnohí fanúšikovia nielen Nirvany si tieto hity pamätajú práve v unplugged realizácii a hre na vydraženej gitare.

/data/MediaLibrary/articles/17641/nova-guitara.jpgZdroj: https://twitter.com/JuliensAuctions

/data/MediaLibrary/articles/17641/crop-.jpgZdroj: https://nypost.com/2019/10/27/kurt-cobains-unwashed-unplugged-cardigan-sells-for-334k-in-auction/amp/