Výstava Pabla Picassa

Tate Modern po prvýkrát vo svojej histórii pripravila sólovú výstavu venovanú Picassovi. Okrem vyše 100 obrazov ukáže aj čriepky z Picassovho osobného života prostredníctvom rodinných fotografií. Výstava sa sústredí najmä na rok 1932, ktorý bol v živote umelca zvlášť búrlivý. Vtedy stretol svoju múzu a milenku Marie-Thérèse Walterovú. Veľká pozornosť na výstave bude preto venovaná trom obrazom M.-T. Walterovej, ktoré budú od roku vzniku prvýkrát vystavené na verejnosti. Expozícia s názvom Picasso 1932 – Love, Fame, Tragedy je organizovaná spoločne s Národným múzeom Picassa v Paríži.

Termín: 8. marca – 9. septembra 2018

Miesto: Tate Modern, Londýn

Bienále v Sydney

Najväčšia austrálska udalosť z oblasti súčasného umenia oslávi počas troch jarných mesiacov už svoj 21. ročník. Je to jediný festival tohto druhu v krajine. Prehliadku otvorí rozhovor slávneho čínskeho umelca Aia Weiweia s umeleckým riaditeľom bienále Mamim Kataokouom. Témou prehliadky v Sydney je „superpozícia“ vychádzajúca z kvantového mechanického termínu, ktorý sa vzťahuje na schopnosť elektrónov obsadiť viacero stavov naraz. Vyše 70 umelcov, medzi nimi tiež Samson Young, Ryan Gander, Haegue Yang, Eija-Liisa Ahtila, Anye Gallaccio a Oliver Beer, tak vo svojich dielach predstaví myšlienku ideálnej koexistencie protichodných systémov viery a náboženstiev v spoločnosti.

Termín: 16. marca – 11. júna 2018

Miesto: Sydney, Austrália

Výstava Jamesa Rosenquista

V spolupráci s múzeom Ludwig v Kolíne nad Rýnom pripravilo ARoS Art Museum v Dánsku druhú časť výstavy, ktorá predstavuje monumentálne formáty známeho amerického umelca Jamesa Rosenquista. Niektoré z jeho veľkých diel vytvorených v 50. a 60. rokoch dosahujú dĺžku až 88 stôp. Výstava zahŕňa aj slávnu inštaláciu F-111, jednu z ikon pop-artu, ako aj novo obnovené dielo Horse Blinders, ktoré Rosenquist vytvoril pre legendárnu galériu Castelli. Sám Rosenquist, ktorý zomrel v marci 2017, sa podieľal na príprave tejto dôležitej prehliadky. Aj preto rozhodne stojí za väčšiu pozornosť.

Termín: 14. apríla – 19. augusta 2018

Miesto: Aarhus, Dánsko

Otvorenie Grand Egyptian Museum

Novo postavené Veľké egyptské múzeum sa môže stať najpôsobivejšou stavbou vybudovanou v Egypte od pyramíd v Gíze, ktoré sú od múzea vzdialené niečo vyše kilometra. Inštitúcia pracuje už viac ako desať rokov, aby dosiahla sumu takmer 1 miliardu dolárov a aby si mohla dovoliť postaviť nové múzeum. V máji sa tak milovníci egyptského umenia môžu tešiť na otvorenie tejto veľkolepej stavby s rozlohou 650 000 štvorcových stôp, ktorú navrhla dublinská architektonická firma Heneghan Peng, keď vyhrala jednu z najväčších architektonických súťaží v histórii. Slávnostné otvorenie bude sprevádzať aj odhalenie hrobky kráľa Tutanchamona. Múzeum očakáva, že počet návštevníkov bude v desiatkach tisícov denne, a jeho stavba je súčasťou plánu na oživenie egyptského odvetvia cestovného ruchu.

Dátum: máj 2018

Miesto: Káhira, Egypt

/data/MediaLibrary/articles/12738/grand-egyptian-museum.jpgzdroj: Blooloop.com

Manifesta

Slnečný taliansky ostrov Sicília privíta tento rok slávne kočovné európske bienále. Za usporiadaním tejto veľkej výstavy stoja prvýkrát tzv. kreatívni mediátori, z ktorých väčšina pochádza z oblastí mimo umenia. Medzi nimi sú dvaja architekti, novinár a filmový tvorca, ale aj kurátor moderného umenia. Toto spojenie nápadov z rôznych profesií sľubuje, že výsledok bude naozaj stáť za to. Organizátori bienále tak dúfajú, že týmto krokom prelomia bublinu „umenia iba pre ľudí z umeleckého sveta“ a že bude mať pozitívny vplyv na celé mesto Palermo, v ktorom sa prehliadka uskutoční a ktoré je vnímané ako stredomorské centrum plné trestnej činnosti, korupcie a chudoby.

Termín: 16. júna – 4. novembra 2018

Miesto: Palermo, Taliansko

Otvorenie Múzea dizajnu Victoria & Albert

Slávne londýnske Múzeum dizajnu Victoria & Albert plánuje v roku 2018 rozšírenie a otvorenie novej „pobočky“ v Škótsku. Budovu navrhol Kengo Kuma, architekt, zodpovedný aj za Olympijský štadión v Tokiu v roku 2020. Nové múzeum bude stáť viac ako 100 miliónov dolárov, čo je takmer dvojnásobok pôvodného odhadu. Nachádzať sa bude na brehu rieky Tay.

Termín: leto 2018

Miesto: Dundee, Škótsko

/data/MediaLibrary/articles/12738/v-a-museum-of-design-dundee-.jpgzdroj: BBC

Otvorenie London Museum of Photography

Múzeum súčasnej fotografie bolo v roku 2010 otvorené v Štokholme. Teraz zakladatelia múzea, bratia Jan a Per Bromanovci plánujú priviesť svoju víziu aj do hlavného mesta Veľkej Británie. Malo by sa nachádzať na jeho východnom konci. Londýnske múzeum fotografie zaberie 89 000 štvorcových stôp novej budovy navrhnutej architektonickou spoločnosťou Fletcher Priest. Bratia Bromanovci údajne vlani podpísali aj zmluvu na nájom šesťposchodovej budovy v New Yorku. To naznačuje, že je možno na obzore ďalšie fotografické múzeum, tentoraz mimo Európy.

Termín: jeseň 2018

Miesto: Londýn, Anglicko