Chyby počítača

Stephen C. Allison žil v období rokov 1966 až 1974 ako zahraničný pracovník v nemeckom Wiesbadene, pričom raz sa zabavil na účet manažéra malej pobočky banky, kam mu každý mesiac chodil príjem z práce v IBM. Jedného dňa sa na výpise z účtu objavila suma 999 999 999,99 nemeckej marky, vtedy asi 400 miliónov dolárov. Stephen sa rozhodol ísť do svojej banky, kde ho priateľsky uvítal manažér s úsmevom. Úsmev však rýchlo zmizol, keď Stephen manažérovi povedal, že chce zavrieť svoj účet. Manažér sa s nechápavým pohľadom opýtal, či nastal nejaký problém, ktorý ho k takémuto rozhodnutiu prinútil. Stephen odvetil, že je všetko v poriadku, len sa obáva mať takú veľkú sumu v takej malej pobočke, pričom mu podal svoj výpis z účtu. Podľa Stephena manažér najskôr zbledol, ale potom ten vtip rýchlo pochopil, pričom obaja sa zasmiali nad evidentnou počítačovou chybou.

Jedného dňa sa monetárny teoretik a trader Andrew Bransford-Brown pozrel na svoj bankový účet a ostal prekvapený, lebo zostatok na ňom bol viac ako 2 milióny dolárov. „Uzatvoril som dôchodkové sporenie (približne 10-tisíc dolárov), no na účet som dostal z nejakého dôvodu 2,1 milióna. Mojou ďalšou myšlienkou bola otázka, ako presunúť peniaze na zahraničný účet. Potom so si uvedomil, že by trvalo deň až dva, kým by k takémuto transferu došlo. O pár hodín neskôr si banka zobrala peniaze naspäť.“

Opatrný šťastlivec

Keď mal Thomas Zimmerman 18 rokov, prostredníctvom malej úverovej spoločnosti si zobral pôžičku na auto. Preto musel mať svojom sporiteľničnom účte aspoň 25 dolárov, aby mohol byť zákazníkom banky. Jedného dňa uhradil zvyčajnú splátku. Na doklade o zaplatení však videl zostatok 137-tisíc dolárov. Okamžite išiel do banky, aby chybu opravil. V jednoduchosti, celá sága sa pretiahla a trvalo až 7 mesiacov, kým ten, kto mu na účet peniaze vložil, zbadal svoju chybu. Banka si, samozrejme, stiahla z Thomasovho účtu všetky peniaze vrátane utŕžených úrokov. Podobne ako na Slovensku aj v USA platí, že ak na svoj účet nedopatrením dostanete cudzie peniaze, musíte ich vrátiť. Zimmerman neminul ani cent, čo bolo pre mladého človeka finančne rozumné rozhodnutie.

Od jedla pre mačky k miliónu

Bývalá hlavná manažérka pre hviezdy Abbe Diazová pre Quora napísala príhodu jednej jej kamarátky. Koncom 90. rokov kamarátke telefonovali z banky a požiadali ju, aby prišla do jej jednej konkrétnej pobočky. Pochopiteľne, kamarátka bola znepokojená, bola si istá, že to budú zle správy. Keď prišla do danej pobočky, ocitla sa v prepychovej mramorovej miestnosti. Okamžite po jej príchode sa zo stoličiek zdvihlo niekoľko bankárov v oblekoch a vrúcne ju uvítali potrasením ruky. Zaviedli ju do miestnosti s krásnym koženým kreslom oproti luxusnému mahagónovému stolu. Vysvitlo, že kamarát z detstva vložil na účet tejto dámy milión dolárov. Spravil tak potom, čo sa z konverzácie s ňou dozvedel, že jedla potravu pre mačky, aby mohla lepšie jedlo odložiť pre svoju dcéru.

Diazová sa so svojou kamarátkou stretla o niekoľko rokov neskôr potom, čo zažila toto neuveriteľné šťastie. Žena a jej dieťa už v tom čase žili usporiadaným a zaisteným životom. Svoje peniaze investovali a dividendy im ročne vynášali stabilný príjem 80-tisíc dolárov