Akciové trhy

Akciové trhy v rozvinutých ekonomikách sa minulý týždeň výrazne odrazili napriek nervozite okolo zavádzania ciel Spojenými štátmi na oceľ a hliník a napriek riziku rozšírenia aj na ďalšie produkty. Celkovo sa však clá dotknú nepodstatného podielu amerických dovozov a budú mať na americkú a svetovú ekonomiku vplyv na úrovni menšej ako štatistická chyba. To isté platí aj v prípade chystaných odvetných opatrení ostatných krajín. Zároveň platí, že makrofundamenty vo svete sú stále silné, počnúc trhom práce, čo sa potvrdilo aj prostredníctvom výrazne lepšieho ako očakávaného prírastku tvorby pracovných miest v USA za február, cez indikátory dôvery, rôzne predstihové dáta a pozitívne očakávania panujú aj ohľadne ďalšieho rastu zisku firiem. Nič na tom nemení skutočnosť, že rastové momentum sa trocha pribrzdilo, ale z vysoko nadtrendovej úrovne, a inflácia sa odrazila, mala by sa však len pomaly normalizovať a s ňou aj menová politika. Európsky bluechipsový index Euro Stoxx 50 za minulý týždeň rástol o 2,9 percenta, pričom široký americký index S & P 500 získal 3,5 percenta, MSCI World pridal 2,9 percenta a MSCI Emerging 2,1 percenta, keď mu bol protivetrom silnejší dolár, ako aj obavy z protekcionizmu USA.

Dlhopisové trhy

Výnosy amerických dlhopisov na týždennej báze len stagnovali, keďže na jednej strane bola zverejnená séria solídnych makrodát vrátane samotného nonfarm payrolls reportu tvorby pracovných miest v krajine za február a zároveň aj Fed má pozitívny výhľad na ekonomiku, čo otvára priestor na ďalšie zvyšovania sadzieb; zároveň však inflačné tlaky stále nie sú vysoké a zrejme ani nebudú zo štrukturálnych dôvodov a doterajší odraz už bol započítaný v cenách. ECB síce súčasne odstránila „easing bias“, teda záväzok zvyšovať kvantitatívne uvoľňovanie, no inak bolo jej zasadnutie skôr holubičie, keďže stále neoddelila záväzok programu nákupu aktív od inflačného cieľa. Desaťročný americký výnos sa tak stabilizoval na úrovni 2,9 percenta, pričom nemecká desiatka stagnovala na 0,65 percenta. Stagnovali aj ceny podnikových dlhopisov.

Komoditné trhy

Zlato v minulom týždni striedalo stratu so ziskom, no týždeň končilo tam, kde začínalo – na 1 323 dolároch. Týždeň odštartovali špekulácie, že protekcionizmus Donalda Trumpa je len politickou šou a že opatrenia nenaberú najhoršie možné rozmery. Zlatu po zvyšok týždňa udával tempo meniaci sa sentiment na trhu, prameniaci z protekcionistických opatrení, a z neho vyplývajúca sila či slabosť dolára. Oba ropné benchmarky si na začiatku týždňa pripísali zisk vďaka pozastaveniu ťažby ropy na najväčšom ropnom poli v Líbyi. Zisk si však dlho neudržali po opätovnom, aj keď nižšom ako očakávanom raste amerických zásob. Pod tlakom naďalej ropu držali očakávania hrozby utlmenia medzinárodného obchodu pre plánované zavedenie cla na import ocele a hliníka do USA, čo by mohlo viesť k naštrbeniu obchodných vzťahov a k spomaleniu ekonomického rastu. Obavy z väčšej časti zmiatli výrazne lepšie dáta z trhu práce v USA, indikujúce napredovanie rastu americkej ekonomiky, ale aj miernejšia ako očakávaná finálna podoba Trumpových protekcionistických opatrení. Severomorský Brent tak v ostatnom týždni vzrástol o 1,7 percenta na 65,5 dolára a americký WTI o 1,3 percenta na 62,0amerického dolára za barel.

Devízové trhy

Americký dolár v úvode minulého týždňa postupne slabol voči spoločnej mene eurozóny, čo zastavilo až odstránenie neistoty ohľadom protekcionistických opatrení Donalda Trumpa. Euru ešte na začiatku týždňa pomohlo potvrdenie dohody dvomi najsilnejšími stranami v Nemecku, CDU a SPD, o zložení novej vlády. Posilnenie eura však limitovalo víťazstvo nesystémových strán v Taliansku ako jednej z najväčších európskych ekonomík. Ibaže pred zostavením talianskej vlády ostáva ešte dlhý proces rokovaní a trhy preto tento problém nateraz odsunuli. To umožnilo euru zosilnieť až k 124 dolárovým centom, ktoré zastavil až holubičí slovník ECB napriek tomu, že odstránila záväzok zvýšiť objem programu kvantitatívneho uvoľňovania v prípade potreby, ktorý vrátil kurz k 123 dolárovým centom zo začiatku týždňa. Tam sa udržal aj po zverejnení výrazne lepšieho ako predpokladaného nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce za február, ktorý však ukázal pomalší rast platov oproti februáru, čo znižuje pravdepodobnosť toho, že sa Fed bude musieť ponáhľať so zvyšovaním sadzieb.