Aj čínska ekonomika sa v prvom kvartáli 2020 prepadla pre pandémiu. Potom sa však veľmi rýchlo spamätala a nakoniec bola jedinou veľkou ekonomikou na svete, ktorá minulý rok zaznamenala rast. Ten spôsobil dopyt po tovare z Európy a vzájomný obchod vlani nakoniec dosiahol hodnotu 709 miliárd dolárov. Export a import tovarov z USA dosiahol minulý rok hodnotu 671 miliárd dolárov. V roku 2019 to pritom bolo 746 miliárd dolárov.

Rast vzájomného obchodu poháňal na jednej strane veľký dopyt po zdravotníckom materiáli a elektronike z Číny, na druhej strane mala čínska strana záujem o európske autá a luxusný tovar. „V roku 2020 sa Čína stala hlavným partnerom EÚ. Tento výsledok je spôsobený nárastom importu o 5,6 percenta a exportu o 2,2 percenta,“ uviedol štatistický úrad Eurostat. Čo vlani narástlo, je aj obchodný deficit s Čínou, ktorý sa zvýšil zo 199 miliárd dolárov na 219 miliárd dolárov.

Čaká sa rast

Zverejnená štatistika zároveň ukázala, že USA a Spojené kráľovstvo ostali najväčšími exportnými trhmi pre EÚ, no vzájomný obchod s týmito dvomi krajinami zažil dramatický prepad. V prípade USA poklesol export o 8,2 percenta a import dokonca o 13,2 percenta. Za to však nemôže len pandémia. Transatlantický obchod postihla séria sporov a odvetných opatrení, ktoré vyústili v clá na oceľ a tovary ako francúzsky koňak či americké motocykle Harley-Davidson. Zatiaľ nie je jasné, či nová administratíva prezidenta Bidena prehodnotí prístup USA k obchodovaniu s Európou.

Naproti tomu obchodovanie s Čínou bude určite rásť ešte viac. Obe strany majú záujem o uzavretie novej dohody, ktorá európskym firmám umožní lepší prístup na čínsky trh. Tento rok neporastie len ten, ale podľa analytikov aj ten celosvetový. Globálny obchod vlani dosiahol hodnotu 16,4 bilióna dolárov, čo predstavuje pokles o 13,5 percenta. Analytická firma IHS Markit očakáva, že tento rok opäť porastie, a to o 7,6 percenta.