V roku 2019 predal ghanský umelec Amoako Boafo svoje dielo s názvom Citrónové plavky (The Lemon Bathing Suit /2019/) zberateľovi, ktorý ho za menej ako rok umiestnil do aukcie dražobného domu Phillips. Tam za dielo nový kupca zaplatil 675 000 libier, čo je viac ako 10-násobok pôvodného odhadu 30 až 50 000 libier. Zhodnotenie diela tak za rok spravilo viac ako 3 000 percent. Autor diela však z tejto transakcie nezískal nič.

/data/MediaLibrary/articles/18005/amoako-boafo-the-lemon-bathing-suit-zdroj-phillips.com.jpgZdroj: Phillips.com

Podobné príklady nie sú nezvyčajné, preto sa aktuálne rozbiehajú snahy im zabrániť. S kožou na trh v tomto prípade prišla aukčná sieň Christie´s, ktorá na konci júla otvorila online virtuálnu výstavu pomenovanú Povedz to nahlas (Čierny a hrdý) (Say It Loud /Black and Proud/) podľa piesne Jamesa Browna. Na predajnej výstave svoju tvorbu predstavilo 22 začínajúcich umelcov čiernej pleti. Aukčný dom spoločne s mladou kurátorkou Destinee Ross-Suttonovou však k výstave pripravili obranný mechanizmus, aby zabránili kupujúcim obstarávať si diela černošských umelcov lens cieľom zisku.

V rámci výstavy tak každý prezentujúci umelec dostane 100 percent výťažku z predaja svojej práce, pričom všetci kupujúci musia podpísať zmluvu s rozsiahlymi podmienkami a súhlasiť tak, že nebudú tieto diela dražiť najmenej päť rokov po ich nákupe. Ak by umelecké dielo chceli predať skôr, musia dať umelcovi právo najprv s tým súhlasiť, a ak dielo predajú, sú povinní autorovi zaplatiť 15 percent z kúpnej ceny.

Ross-Suttonová k tomuto zvláštnemu prístupu hovorí, že tieto podmienky sú výsledkom rozsiahlych rozhovorov s umelcami, ako čo najlepšie podporiť ich kariérny rozvoj. Podľa nej tiež zmluva slúži ako „lakmusový test“ motivácie kupujúceho. Aj keď mala kurátorka najprv pochybnosti o tom, ako ľudia zareagujú na tieto obmedzenia, teraz uvádza: „Je povzbudivé, že ľudia po tom, čo im pošlete túto dohodu, od svojho zámeru kúpiť dielo neustúpia.“

Na otázku, aký ciel má teda celá výstava, Destinee Ross-Suttonová odpovedá: „Povedala by som, že je to trochu z každého. Kontaktovali nás niekoľkí úžasní zberatelia a mnohíľudia, ktorí vlastnia rôzne inštitúcie. V tomto prípade teda výstava nie je len o tom ‚Chcem diela predať niekomu, kto má veľa peňazí‘, ale skôr ich dostať k niekomu, kto chce vziať to, čo má, a pritom pomôcť druhým. Rovnako chcem, aby z predaja mal úžitok aj umelec.

Ceny na výstave sa pohybujú od 475 dolárov za tlače z limitovanej edície umelca Houston Cary Fagana až po 43 000 dolárov za veľké diela slávneho juhoafrického umelca Nelsona Makama. Priemerné ceny ďalších umelcov čiernej pleti sa pohybujú okolo 12 000 dolárov. Napríklad diela maliara YoYo Landera so sídlom v Los Angeles stoja 15 000 dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/18005/nelson-makamo-untitled-from-blue-series-zdroj-christies.com.jpgZdroj: Christies.com

No nielen černošské umenie sa v súčasnosti dobre predáva. Napríklad pár použitých tenisiek basketbalovej hviezdy Michaela Jordana teraz v auguste vydražil aukčný dom Christie´s za 615 000 dolárov, čo je rekord vo svojej kategórii. Ide aktuálne o najdrahšie tenisky sveta predané v aukcii. Ale to už je zase iný príbeh...